2 هزار قلم شی تاریخی از موزه ملی به استان سمنان منتقل شدسروش هاشمی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: از ابتدای امسال تا کنون، در چندین مرحله آثار فرهنگی- تاریخی از موزه ملی ایران به استان سمنان منتقل شد که در آخرین مرحله، 450 قلم شیء تاریخی به صورت دائم به این استان انتقال یافت.
وی، هدف از انتقال این اشیاء را تکمیل آثار موزه های استان سمنان و برپایی نمایشگاه های موضوعی در موزه های استان عنوان کرد و گفت: این اشیا دارای قدمتی از حدود هزاره سوم پیش از میلاد تا دوره قاجار و شامل سفالینه‌های منقوش، آثار فلزی، تابلوهای نقاشی، اشیای مردم شناسی، و کتاب های خطی است.
هاشمی با تاکید بر این که این اشیاء بر غنای موزه‌های استان سمنان می‌افزاید، گفت: بر این اساس، آثار دوره‌های مختلف تاریخی و تکنیک‌های ساخت آثار در دوره‌های مختلف، در موزه‌های استان سمنان به نمایش گذاشته می‌شود.
مسوول موزه‌های اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان ابراز امیدواری کرد: در صورت تخصیص اعتبار لازم و راه اندازی موزه بزرگ استان سمنان، تمام این آثار به همراه آثار تاریخی استان سمنان که در کاوش‌های باستان شناسی از محوطه‌های تاریخی به دست آمده، در این موزه به نمایش گذاشته شود.
به گزارش ایرنا، در حال حاضر 10 موزه زیر نظر میراث فرهنگی استان سمنان فعالیت دارند که شامل موزه عشایری ایل سنگسر و موزه سنگ و فسیل در مهدی‌شهر، موزه مهر و سکه و موزه گرمابه پهنه در سمنان، موزه عرفان شرق بسطام ، موزه باستان شناسی و مردم شناسی و موزه آب در شاهرود ، موزه تاریخ شهر دامغان و باغ موزه علم و صنعت و موزه اقوام در گرمسار است.
7341/6103 خبرنگار: خدیجه سلطانی پور ** انتشار دهنده: مصطفی دهقان
برای آگاهی از تازه‌ترین اخبار و رویدادها در استان سمنان به نشانی IRNASEMNAN@ کانال اخبار ایرنا سمنان مراجعه کنید.انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *