کمک به آموزش بهترین راه جلوگیری از آسیب های اجتماعی استمحمد حسینی روز چهارشنبه در شورای آموزش و پرورش خراسان جنوبی افزود: نگاه جامع به بحث آموزش امری بسیار ضروری و حایز اهمیت است زیرا در مهار ناهنجاری های اجتماعی، آموزش به خوبی مثمرثمر خواهد بود.
به گفته وی نگاه خلاقانه به ویژه در بحث آموزشی ما را از معلول محوری دور خواهد کرد، به طوری که حرکت به سمت علت را به همراه خواهد داشت و این مهم جز با حساسیت جامعه در کشف علت ها محقق نخواهد شد.
وی ادامه داد: گفتمان و فرهنگ سازی آموزش در جامعه با توجه به فرا رسیدن ایام بازگشایی مدارس بسیار ضروری است و تمامی دستگاه ها و نهادها باید در این ایان فعالیت های موثری داشته باشند.
معاون استاندار خراسان جنوبی اضافه کرد: نوع رفتار جامعه در این ایام باید موجب جذابیت در مدارس شود به طوری که دانش آموزانی که برای اولین بار وارد مدارس می شوند یا افرادی که پس از تعطیلی چهار ماه وارد این وادی می شوند نگاه مثبتی به آموزش پیدا کند تا خروجی بهتری را شاهد باشیم.
وی در ادامه سخنانش با بیان اینکه جامعه باید به سمت استدلال های منطقی برود گفت: دوری از احساسات و مدیریت منطقی جامعه تنها راه رسیدن به این مهم است.

** ثبت نام بیش از 146 هزار دانش آموز در دوره های مختلف آموزشی
مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی هم در این جلسه با بیان اینکه تاکنون 146 هزار دانش آموز برای دوره های مختلف تحصیلی 96 ثبت نام کرده اند افزود: از این تعداد 15 هزار نفر دانش آموزان کلاس اولی هستند.
عباس لامعی ادامه داد: این آمار تا مهر ماه افزایش خواهد یافت و تمهیدات لازم برای خدمات رسانی هرچه بهتر به دانش آموزان استان اندیشیده شده است.
وی اظهار کرد: در بحث پروژه مهر و بازگشایی مدارس از 2 سال اخیر تاکنون در شهرستان های استان جشنی با حضور مسئولان استانی و شهرستانی برگزار می شود که امسال هم این جشن در شهرستان فردوس برگزار خواهد شد.
به گفته وی به منظور هرچه بهتر برگزار شدن پروژه مهر و بازگشایی مدارس، امسال این اختیار به استان ها تفویض شده است که امیدواریم با توجه به اینکه از این روز به عنوان روزی ملی یاد می شود بتوانیم تمام تلاش خود را در ساماندهی و تجهیز آموزشگاه های سطح استان به کار ببریم.
مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی با اشاره به اینکه در بحث پروژه مهر و بازگشایی مدارس، خراسان جنوبی در سه سال متوالی موفق به کسب رتبه برتر شده است افزود: مسئولان و تمام دستگاه ها و نهادها در این جشن ملی با همراهی و همکاری خود خواهند توانست این رتبه را در استان حفظ کنند.

**رتبه دوم دانش آموزان استان در کنکور 96
لامعی اظهار کرد: دانش آموزان خراسان جنوبی برای چندمین سال متوالی پس از یزد مقام دوم را در کنکور کسب کردند که امیدواریم با توجه ویژه به بحث آموزش این رتبه را ارتقا دهیم.
وی بیان کرد: با توجه به بازنشسته شدن 762 نیروی آموزشی در سطح استان در سال جاری نیاز مبرمی به جذب نیروی انسانی پیدا خواهیم کرد و این مهم در آموزش ابتدایی مشهود تر است اما تمام تدابیر لازم برای برگزاری هرچه بهتر کلاس های درس اندیشیده شده است.
وی گفت: یکی از مهمترین مباحثی که این اداره کل را با مشکل نیروی انسانی مواجه می کند برگزار شدن کلاس های کم جمعیت در استان است که امیدواریم با فرهنگ سازی و ادغام مدارس کم جمعیت با مدارس شبانه روزی بخش عظیمی از این مشکل حل شود.
وی تصریح کرد: با توجه به اینکه سقف کلاس های آموزشی باید 60 نفر در هر دوره باشد اما به لحاظ مهاجرت های مربوط به خشکسالی ها، سقف 30 نفری دانش آموزان را در دوره های آموزشی پذیرفته ایم اما متاسفانه برخی از مدارس برخوردار از همین سقف کم هم نیستند.
لامعی اضافه کرد: تعداد کم دانش آموزان در برخی از مدارس باعث می شود که نتوانیم دبیران متخصص را در اختیار آنها قرار دهیم و معضلی برای بخش های مختلف آموزشی خواهد شد در حالی که با ادغام این مراکز با آموزشگاه های شبانه روزی دانش آموزان از امکانات استاندارد آموزشی استفاده خواهند کرد.
به گفته وی در حال حاضر 39 آموزشگاه استان زیر نرم جمعیت دانش آموزی فعالیت می کنند که به نوعی مقدار زیادی از نیروی های انسانی این مجموعه را درگیر می کند در حالی که تجمیع این مدارس بیش از چهار میلیارد تومان در هزینه ها صرفه جویی خواهد کرد.
وی تاکید کرد: معلمان موتور محرکه آموزش و پرورش هستند و در سالی که به عنوان اقتصاد مقاومتی نامگذاری شده است استفاده و تقسیم صحیح معلمان موجب کیفیت عظیم در سیستم آموزشی استان خواهد شد.
مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: برای جبران کمبود نیروی آموزشی مجوز استخدام 400 معلم و نیروی پیش دبستانی را هم گرفته ایم که به زودی از توان آنها در جایگاه مناسب استفاده خواهد شد.

**کسب رتبه هفتم کشوری در سواد آموزی
وی گفت: در بحث سواد آموزی سال گذشته با ارتقاء چشم گیری روبرو بودیم به طوری که از رتبه بیست و هشتم به رتبه هفتم کشوری ارتقاء پیدا کردیم.
وی ادامه داد: در همین راستا موفق به برگزاری دوره های آموزش عملی نماز برای 500 سواد آموز شدیم که امیدواریم گامی موثر در این ارتباط برداشته شود.
لامعی همچنین از شهرداری بیرجند درخواست کرد که وعده تهیه بن کارت رایگان برای سوادآموزان را عملی کند و از طرفی صدا و سیما هم در بازپخش محصولات سواد آموزی همراهی لازم را انجام دهد.
وی با اشاره به این مهم که سرویس های بهداشتی و آب خوری های تعداد زیادی از مدارس استان نیاز به تعمیر و بازسازی دارد افزود: با توجه به اینکه ساخت آبخوری ها در کنار سرویس های بهداشتی که قبلا صورت می گرفته باعث بروز انواع بیماری در دانش آموزان می شود دستگاه ها در بهداشتی سازی این مهم آموزش و پرورش را یاری کنند.
خراسان جنوبی 2 هزار و 197 مدرسه و هفت هزار و 497 کلاس درس دارد.
سال تحصیلی 95-94 در این استان 140 هزار و 957 دانش آموز تحصیل می کردند که 73 هزار و 312 نفر پسر و بقیه دختر هستند.
سایت ایرنا خراسان جنوبی: www.irna.ir/skhorasan
کانال تلگرام: irnabirjand@
*3215*3028*خبرنگار-محمدرسول ابراهیمی اسفدن*انتشار- رسول محمدحسنیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *