کشف لوله های سفالی آبرسانی عهد صفویه در تربت حیدریهعلی محمدی، روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: گمان می رود این تنبوشه ها که هفته جاری هنگام خاکبرداری برای ایجاد بوستان روستا پیدا شده، بخشی از سامانه انتقال آب کهنی باشد که در آن روزگاران مورد استفاده بوده است.
وی اظهار کرد: این تنبوشه ها در عمق حدود 250 سانتیمتری سطح زمین قرار داشت که برای انتقال آب از چشمه و قناتی که در بالادست روستا قرار داشته، به کار گرفته شده است.
وی این تنبوشه ها را به ابعاد 40 سانتیمتر طول و 15 سانتیمتر قطر دهانه عنوان کرد که طول مسیر لوله گذاری نیز حدود 2 کیلومتر است.
محمدی افزود: بررسی سطحی و شواهد تاریخی محوطه های پیرامون روستا و وجود سفالینه ها و سنگ قبرهای صفوی در این منطقه، احتمال تعلق این تنبوشه ها به دوران صفویه را تقویت می کند.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تربت حیدریه گفت: با توجه به اهمیت موضوع و برای انجام بررسی‌های بعدی باستان شناسی، ترتیبی اتخاذ شد تا مکان کشف این تنبوشه ها به صورت علمی حفظ و نگهداری شود.
دافی از روستاهای تاریخی و گردشگرپذیر بخش کدکن تربت حیدریه، دارای آبشار و طبیعت زیبایی نیز هست.
این روستا در حدود 70 کیلومتری شمال غرب تربت حیدریه قرار دارد.
تربت حیدریه افزون بر 200 اثر تاریخی و جاذبه‌ گردشگری دارد که تاکنون حدود 50 اثر آن در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
شاخص ترین این آثار مجموعه تاریخی و فرهنگی قطب الدین حیدر، کاروانسراهای طبسی و لاری، حمام حاجی رئیس، مقبره و مسجد شیخ حیدر کدکنی، رباط کامه و کسکک، مزار بوری آباد، مزار شیخ ابوالقاسم گورکانی، آب انبارها،‌ سراها و بازارهای سنتی و بیش از 40 خانه تاریخی است.
** انتشار دهنده: علی اصغر ایزدی
5132انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *