پرچم فهم قرآن بر قله فعالیتهای قرآنی وزارت ارشادمسئولان و دولتمردان بارها با این سفارش رهبر معظم انقلاب روبه رو بوده اند که «گزارش عملکردهای خود را به گوش مردم برسانید»، چون مردم باید بدانند که آنها چه می کنند و امید و اعتماد مردمی در واقع مهمترین سرمایه مسئولان نظام است.
هفته دولت، یکی از بهترین مجال ها برای ارائه گزارش عملکرد مسئولان به مردم است و اتفاقا رهبر معظم انقلاب در سالروز شهادت محمدعلی رجایی و محمدجواد باهنر و در هفته دولت به این مطلب اشاره کرده اند.
در این میان، شاید وظیفه خبرنگاران و رسانه ها بیش از مسئولان باشد چراکه آنها واسطه انعکاس و اطلاع رسانی خدمات و تلاش های دولتمردان و گوشزد کردن نقاط قوت و ضعف موجود هستند.
حجت الاسلام محمدرضا حشمتی معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از آن دسته مسئولانی است که بیشتر، مرد عمل است تا حرف و باید حرف را از زیر زبانش بکشی، چه برسد به گرفتن گزارش عملکرد خودش و مدیریت های تحت امرش، با این حال وی بخش هایی از عملکرد یک ساله معاونت قرآن و عترت از هفته دولت 95 تا 96 را به مناسبت هفته دولت با خبرنگار فرهنگی ایرنا در میان گذاشت.

**برپایی نمایشگاه قرآن شاخص ترین فعالیت معاونت قرآن وزارت ارشاد
حشمتی درباره عملکرد معاونت قرآن و عترت در آخرین سال دولت یازدهم از برپایی بیست و پنجمین نمایشگاه قرآن به عنوان جامع ترین و شاخص ترین فعالیت یاد کرد و گفت: نمایشگاه قرآن کریم در تهران به مدت ۲۰ روز در مصلای امام خمینی (ره) برگزار شد.
بسیت و پنجمین نمایشگاه قرآن از هشتم تا 26 خرداد 96 در محیطی به وسعت 50 هزار متر مربع برگزار شد تا بازتابی از فعالیت های قرآنی کشور در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گیرد و جدیدترین محصولات قرآنی در عرصه های فرهنگی و هنری در چهار بازارچه عفاف و حجاب، محصولات قرآنی، آثار مکتوب و نرم افزار ارائه شد.
این نمایشگاه با همکاری 50 نهاد و موسسه برگزار شد و در حدود 40 کمیته اجرایی و محتوایی برای هرچه بهتر برگزار کردن این رویداد مهم قرآنی تلاش کردند.
حشمتی درباره ویژگی های این نمایشگاه گفت: امسال بخش هایی از نمایشگاه به معرفی برترین شخصیت های علمی در حوزه ترجمه و تفسیر قرآن کریم همچون آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی، آیت الله سیدعبدالکریم موسوی اردبیلی و آیت الله محمد واعظ زاده خراسانی اختصاص یافت.
وی افزود: با توجه به همزمانی بزرگداشت بیست و هشتمین سالگرد ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران با برگزاری نمایشگاه قرآن، امسال بخشی را به معرفی شخصیت قرآنی امام خمینی (ره) اختصاص دادیم که با استقبال بازدیدکنندگان رو به رو شد.
معاون وزیر ارشاد همچنین به برپایی مراسم تجلیل از خادمان قرآنی اشاره کرد که اگرچه در نمایشگاه برگزار نشد ولی در مجالی دیگر، 12 خادم قرآنی با حضور حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری تجلیل شدند.
بدون مقدمه، سخنان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را درباره واگذاری نمایشگاه سال 97 بهانه کردم و انتقادهای مطرح شده را از حشمتی پرسیدم که برخی معتقدند موضوع واگذاری نمایشگاه، نشانه راضی نبودن سیدرضا صالحی امیری از عملکرد مسئولان نمایشگاه بوده است.
حشمتی، خط بطلانی بر این نظر کشید و گفت: سیاست‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر اساس واگذاری کارهاست کما اینکه در سی امین نمایشگاه بین المللی کتاب، این واگذاری به صنوف انجام شد ولی در نمایشگاه قرآن این واگذاری به سمت اشخاص قرآنی رفت.
وی تجلیل سیدرضا صالحی از دست اندرکاران نمایشگاه قرآن را دلیلی بر رضایت وزیر ارشاد از عملکرد صورت گرفته در نمایشگاه بیست و پنجم دانست و گفت: البته قرار بود مراسم تجلیل با حضور صالحی امیری برگزار شود ولی لوح یادبود به امضای وزیر به دست اندرکاران نمایشگاه تقدیم شد، با این حال وزیر ارشاد سه بار به نمایشگاه قرآن آمد و هر سه بار شگفت‌زده بود و می‌گفت نتوانستم از تمام بخش های نمایشگاه بازدید کنم.
البته حشمتی معتقد است واگذاری نمایشگاه قرآن به بخش غیردولتی، زمانی ممکن خواهد بود که صنوف قوی در این زمینه وجود داشته باشد و یک شرکت قوی و توانمند در امور نمایشگاهی، آن را اداره کند که هنوز چنین شرکت و نهادی در زمینه قرآنی وجود ندارد.
معاون وزیر ارشاد گفت: سیاستگذاری‌های نمایشگاه به عهده ماست ولی کارهای آن را توزیع می‌کنیم مثلا بخش های حوزه علمیه، کودک، بانوان و خادمان قرآنی به موسسات مربوطه واگذار شد و بخش امام خمینی (ره) و قرآن یا معرفی آیت الله هاشمی رفسنجانی را به موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) واگذار کردیم.
وی گریزی هم به اتحادیه تشکل های قرآن و عترت کشور زد و قد و قواره این اتحادیه را در اندازه ای ندانست که بتواند نمایشگاه قرآن را به صورت کامل اجرا کند و اینگونه اظهار داشت: سیاست گذاری نمایشگاه قرآن به عهده ماست ولی اگر یک تشکل یکپارچه وجود داشته باشد، تمام کارها را به صورت قراردادی واگذار می کنیم.
این مقام مسئول همچنین فعالیت قرآنی در ۱۹۶ مرکز استان و شهرستان را به صورت همزمان با برپایی نمایشگاه قرآن در ماه مبارک رمضان از از دیگر فعالیت های یک ساله این معاونت برشمرد و گفت: هر یک از این نمایشگاه ها هفت تا 10 روز به فعالیت های قرآنی پرداختند.

** تاکید بر فهم قرآن
تقریبا چند سالی است که حشمتی، پرچم فهم قرآن را بر فراز نمایشگاه قرآن برافراشته و شعار فهم قرآن را سرلوحه فعالیت های این معاونت قرار داده است.
معاون وزیر ارشاد در این زمینه گفت: موضوع اصلی فعالیت های ما فهم قرآن است که همچنان محور تمام فعالیت های قرآنی را تشکیل می دهد و تلاش می کنیم به صورت تخصصی به این موضوع بپردازیم و از طرف دیگر فهم قرآن را از طریق رسانه و قرآن بیان کنیم.
ظاهرا موضوع فهم قرآن نه فقط در معاونت قرآن و عترت که در دیگر معاونت های وزارت ارشاد نیز به مرور زمان، جای خود را باز می کند، چون حشمتی گفت: با کمک معاونت های سینمایی و هنری و همچنین هنرمندان کشورمان در تلاش هستیم اسبابی فراهم کنیم که تولیدات هنری قرآنی افزایش یابد.
حشمتی پرداختن به قصه های قرآنی، تولید فیلم کوتاه، انیمیشن و بازی های قرآنی را در این زمینه ضروری دانست و گفت: وضعیت اعتبارات امسال وزارت ارشاد، بهتر شده و امیدواریم تولیدات هنری قرآنی افزایش یابد و با دعوت از موسسات قرآنی، تولید محصولات قرآنی را افزایش دهیم.
شاید چراغ سبز سیدرضا صالحی امیری، راه را برای معاونت قرآن و عترت باز کرده باشد، چون وزیر ارشاد در مراسم اختتامیه بیست و پنجمین نمایشگاه قرآن وظیفه این وزارتخانه را توسعه فرهنگ قرآنی با استفاده از همه ظرفیت ها دانست و گفت: باید تصویر امید ما، یک تصویر قرآنی باشد و باید تابلوهای شعر، کتاب، فیلم و همه حوزه های هنری ما از نقاشی و انیمیشن گرفته تا حج و زیارت و خبرگزاری و رسانه های ما همه در مجموعه بزرگ فرهنگی، تصویر قرآنی را به نمایش بگذارند و این رسالت قطعی همه کسانی است که در سراسر کشور در حوزه فرهنگ و ارشاد اسلامی سخن ما را می شنوند.
حشمتی با اشاره به سیاست های قرآنی وزارت ارشاد گفت: ما برای ترویج فهم قرآن کارهای خوبی انجام داده ایم که از جمله می توان به تولید محصولات هنری اشاره کرد که بخشی از آن در جشنواره آیات و قسمتی نیز به صورت مستقل به نمایش درآمد و البته برخی از این محصولات در نمایشگاه قرآن رونمایی شد.
وی از تولید هزار تا هزار و 500 محصول هنری در راستای ترویج و گسترش فهم قرآن سخن گفت و افزود: اگر آثار دانشجویان را به این آمار اضافه کنیم، تعداد بیشتری را خواهیم داشت مانند اپلیکیشن هایی که از سوی این معاونت تولید شده یا کارهای صوتی حنانه خلفی، حافظ خردسال قرآن کریم.

** حمایت از جلسات تفسیر قرآن
یکی از سیاست های معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد برای گسترش فهم قرآن را می توان حمایت از برنامه ها و جلسات تفسیر دانست و حشمتی در این زمینه گفت: امسال جلسات تفسیر با حمایت های این معاونت گسترده‌تر شد که آمار این جلسات در جشن رمضان استان ها آمده است.
وی افزود: سال گذشته درحدود ۱۰۰ جلسه تفسیر را پشتیبانی کردیم و هزینه های آن را پرداختیم و امسال این حمایت ها تقریبا تا ۲۰۰ جلسه افزایش یافته است.

** آزمون قرآنی با حضور 600 هزار داوطلب
معاون وزیر ارشاد یکی دیگر از کارهای شاخص یک ساله معاونت قرآن را برگزاری آزمون به سوی فهم قرآن در نیمه دوم سال گذشته دانست که با حضور۴۵۰ هزار معلم و ۱۵۰ نفر از اعضای موسسات قرآنی برگزار شد.
وی یادآور شد: این آزمون به صورت الکترونیکی و همزمان با پانزدهمین آزمون سراسری قرآن و عترت ویژه موسسات قرآنی برگزار شد و مدیریت آن به عهده معاونت قرآن بود و برگزیدگان نیز با دریافت گواهینامه، موفق به بهره مندی از ۲۴ ساعت آموزش ضمن خدمت شدند.
هرچند برگزاری این آزمون با اما و اگرهایی همراه بود ولی حشمتی، همان زمان پاسخ برخی شبهات را داد و گفت که آزمون فهم قرآن برای کارکنان دولت به صورت الکترونیکی برگزار شده که در حدود 450 هزار نفر از معلمان در آن شرکت کردند و این کار، نیازمند زیرساخت هایی بود که با مشارکت خوب آموزش و پرورش انجام شد.
وی درباره هزینه های پرداخت شده از سوی داوطلبان نیز گفت که تمام هزینه دریافت شده از شرکت کنندگان، صرف آزمون می شود و هیچ سود مادی به وزارت ارشاد نمی رسد و تمام اعتبار این آزمون در آموزش و پرورش هزینه می شود.
حشمتی با اشاره به جوایز این آزمون به خبرنگار ایرنا گفت: ۷۵۰ نفر از برگزیدگان جوایزی به ارزش حداقل ۵۰۰ هزار تومان گرفتند و در مجموع، ۷۰۰ میلیون تومان هزینه جوایز این مسابقات شد.
وی افزود: برای موسساتی که این آزمون را برگزار کردند نیز تسهیلاتی درنظر گرفتیم و نزدیک به یک میلیارد تومان برای این آزمون به صورت سرانه به موسساتی می‌دهیم که بیشترین داوطلبان را برای شرکت در آزمون ثبت نام کردند.

** برگزاری هفته های قرآن و عترت در 15 استان
معاون وزیر ارشاد یکی دیگر از فعالیت های این معاونت را برگزاری هفته های قرآن و عترت در راستای شناسایی استعدادهای بالقوه و معرفی استعدادهای بالفعل در سطح ملی و بین‌المللی و همچنین ایجاد وحدت بین دستگاه‌های اجرایی عنوان کرد.
وی افزود: هفته های قرآن و عترت طی یک سال گذشته در ۱۵ استان برگزار شد و در کنار آن استان هایی که نتوانستند این هفته‌ها را اجرا کنند، اقدام به برگزاری جشنواره آیات کردند که این جشنواره ها نیز در 10 رشته و موضوع برگزار شد که آخرین جشنواره در رشت بود.

** دو برابر شدن بودجه قرآنی
دو برابر شدن بودجه معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد در سال 96 از خبرهای خوبی بود که می توان از آن به عنوان عملکردی قابل توجه یاد کرد ولی باید توجه داشت که دیگر نهادهای قرآنی نیز چشم انتظار افزایش بودجه های خود هستند تا بتوانند سهم بیشتری در گسترش فعالیت های قرآنی داشته باشند.
معاون وزیر ارشاد گفت: زمانی که اعتبارات افزایش پیدا می کند، می‌توان فعالیت‌های اثرگذارتر و بیشتری را انجام داد و با این افزایش اعتبار، می‌توانیم بخش بیمه را فعال‌تر کرده و خدمات بیشتری به موسسات ارائه دهیم و بر همین اساس دست ما در حمایت‌ها مقداری بازتر خواهد بود.
به هرحال همانگونه که افزایش بودجه 16 میلیارد تومانی معاونت قرآن و عترت به 32 میلیارد تومان، دست مسئولان را برای افزایش چشمگیر فعالیت ها باز می گذارد ولی انتظار جامعه قرآنی از وزارت ارشاد را نیز بیش از پیش، افزایش می دهد.

** اتحادیه مرکزی موسسات قرآنی تا پایان مهر تشکیل می شود
بیش از پنج هزار موسسه قرآنی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یا سازمان تبلیغات اسلامی به ثبت رسیده و برخی از این موسسات در هر دو مرکز، موجودیت خود را به ثبت رسانده اند ولی به مرور زمان مشکلاتی ایجاد شد و لذا مدتها بود که جامعه قرآنی در انتظار سیاست های یکنواخت برای اداره موسسات قرآنی مردمی بود تا اینکه در بهمن سال 1394حجت الاسلام محمدرضا حشمتی معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طی حکمی مهدی قره شیخلو، رئیس سازمان دارالقرآن الکریم را به عنوان دبیر هیات رسیدگی به امور فرهنگی قرآن و عترت منصوب کرد.
یکی از اهداف ادغام اتحادیه تشکل های قرآنی و موسسات قرآنی، جلوگیری از سوءاستفاده هایی بود که به دلیل دریافت مجوزهای متعدد از دستگاه های مختلف به وجود می آمد و برخی نابسامانی هایی که در این امر وجود داشت، باعث شد تا بحث ادغام این دو اتحادیه در شورای توسعه فرهنگی قرآنی مطرح شود.
حشمتی حالا با اشاره به میزان پیشرفت ادغام موسسات قرآنی گفت: پیگیری کارهای اتحادیه موسسات قرآنی به خوبی انجام می شود و اکنون کار ادغام موسسات ۱۶ استان انجام شده و تا اواسط مهرماه نیز تمامی موسسات استان‌ها ادغام خواهد شد و پس از برگزاری انتخابات یک اتحادیه مرکزی در کشور برپا خواهد شد.
وی ادغام موسسات قرآنی را یک اتفاق مبارک در دولت یازدهم دانست و گفت: نهادهای قرآنی سالها به دنبال ادغام موسسات قرآنی بودند و به کمک دولت، وزارت ارشاد، سازمان تبلیغات اسلامی و برخی دیگر از نهادها این ادغام صورت گرفته است.

** راه اندازی استودیوی قرآنی
معاون وزیر ارشاد تاسیس استودیوی قرآنی را حاصل تلاش های یک ساله وزارت ارشاد دانست و گفت: راه اندازی این استودیو در واقع کار برجسته ای بود که بودجه آن از اعتبارات شورای توسعه فرهنگ قرآنی فراهم شد و توانستیم استودیوی خوبی را در کشور راه اندازی کنیم.
وی هزینه تاسیس این استودیو را افزون بر یک میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: برنامه ای برای تاسیس استودیوی قرآنی در سه شهر دیگر داریم تا بهتر بتوانیم کارهای قرآنی تولید کنیم و هنرمندان برای تولید آثار هنری مجبور نباشند به استودیوهای غیرحرفه ای مراجعه کنند.
حشمتی در ادامه گفت: ما برای تولید ترتیل حنانه خلفی، حافظ خردسال قرآن در حدود ۱۰۰ میلیون تومان هزینه کردیم و به نظرم استودیوی مناسبی هم نبود ولی حالا می توانیم با ۱۰ میلیون تومان، همان کار را با کیفیت بهتری در این استودیو انجام دهیم و اکنون آثار زیبایی در حوزه تواشیح، ترتیل و همخوانی ضبط و به بازار عرضه می شود.
اگرچه صحبت هایمان با حشمتی به دراز کشید و توانستیم برخی از گزارش های یک ساله معاونت قرآن را از او بشنویم ولی مجالی نشد تا برخی دیگر از مسائل این حوزه مانند بیمه فعالان قرآنی، سایت جامع قرآنی، وضعیت ترجمه قرآن کریم، عملکرد معاونت قرآن و عترت در شورای توسعه فرهنگ قرآنی به ویژه در کمیسیون فعالیت های تبلیغ و ترویج و برخی دیگر را پیگیری کنیم ولی حالا با روی کار آمدن یک وزیر تازه نفس که خودش نیز در حوزه قرآنی تخصص دارد، جامعه قرآنی را امیدوارتر کرده تا گسترش فعالیت های قرآنی و ترویج گفتمان قرآنی غالب در جامه در سایه دولت دوازدهم بیش از گذشته نمایان شود، به امید آن روز.
فراهنگ**1003**1055
خبرنگار: محمدرضا جعفرملک**انتشار: زینب کارگرانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *