وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: تعزیه، سوگ سیاوش ایرانی استبه گزارش ایرنا، سید عباس صالحی در توئیت خود تصریح می کند: نمایش خیابانی شبیه خوانی میرزا ابوالقاسم فراهانی را دیدم. نسخه ای قاجاری با اجرا و کارگردانی فاخر مهدی دریایی. تعزیه، سوگ سیاوش ایرانی است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دو شنبه شب هفته جاری با حضور در جشنواره نمایش های آیینی و سنتی، به تماشای مجلس شبیه خوانی «شهادت میرزا ابوالقاسم فراهانی» در محوطه باز مجموعه تتاتر شهر نشست.
صالحی پس از تماشای این اثر، ضمن تقدیر از گروه اجرایی این تعزیه گفت: این هنر نقبی است از گذشته به حال ما. اثری است که به درون ما راه می یابد و برون ما را می نمایاند.
وی ادامه داد: اثری همچون شبیه خوانی میرزا تقی خان فراهانی، درباره شهیدان استقلال ایران است. ضمن اینکه تاریخ معاصر ما را به تاریخ کهن مان پیوند می دهد و این پیوند، شایسته ستایش است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با ابراز خشنودی از اجرای نسخه های غریب تعزیه در جشنواره نمایش های آیینی و سنتی اضافه کرد: اجرای چنین نسخه هایی ارزشمند است زیرا این گروه و برگزار کنندگان جشنواره توانسته اند نسخه های مدفون را به نسخه های عیان تبدیل کنند و نسخه های زیر خاکی و زیرزمینی را به گنجینه هایی عیان و آشکار تبدیل کنند.
وی در پایان از برگزار کنندگان جشنواره نمایش های آیینی سنتی به دلیل پیوند تاریخ معاصر با تاریخ کهن کشور قدردانی کرد.
هجدهمین جشنواره نمایش های آیینی سنتی با دبیری داوود فتحعلی بیگی از هشتم مرداد ماه آغاز شد و امروز(چهارشنبه) پایان می یابد.
فراهنگ ** انتشار: امید غیاثوندانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *