وزیر آموزش وپرورش: روش مدیریت این وزارتخانه باید اصلاح شودبه گزارش ایرنا سیدمحمد بطحایی روز سه شنبه در نشست شورای اداری خراسان شمالی که با محوریت جشنواره شهید رجایی برگزار شد، گفت: باید در خدمت مدرسه بود، اما هم اکنون مدیران و مسئولان در مدارس نظر حاکمیتی دارند و باید این رویه تغییر یابد.
وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه آینده هر جامعه از مدرسه سرچشمه می گیرد، افزود: اگر بخواهیم بدانیم در آینده دادگاه ها از نظر شلوغی و خلوتی چه وضعیتی خواهند داشت، نیازی به تحلیل نیست زیرا از وضعیت کنونی مدارس می توان آینده را پیش بینی کرد.
وی در بخش دیگری از سخنانش به مشکلات کمبود فضای آموزشی، مناسب نبودن فضاها، خرابی سامانه های گرمایشی و سرمایشی، و سایر موارد اشاره کرد و گفت: در 30 سال گذشته نیز این مشکلات بوده، سیاست های توسعه ای و اقتصادی کشور موفق عمل نکرده است.
بطحایی در ادامه با بیان اینکه دانش آموزان بعد از دانش آموختگی با کمترین مهارت زندگی آشنا نیستند؛ افزود: مهارت ها در سطح بسیار پایین قرار دارد، مقصر این پدیده آموزش و پرورش است.
وزیر آموزش و پرورش افزود: هجمه های بسیار شدید به فرهنگ، آموزه های دینی و باورهای اعتقادی وارد شده، آیا مدرسه، کودکان و نوجوانان را درمقابل این مشکلات محافظت کرده ایم؟
بطحایی اظهار کرد: هم اکنون بیشتر دانش آموزان روش برقراری ارتباط حتی با خانواده های خود را نمی دانند، شاگرد اول مدرسه نمی تواند با پدر و مادر خود ارتباط داشته باشد، در جمع نمی تواند صحبت کند، زود برافروخته می شود.
وی با بیان اینکه دولت از حیث ساختاری و رویه اداری باید بازسازی جدی و اساسی شود، گفت: بدنه دولت مقاومت شدیدی در برابر کاهش تمرکز دستگاه های اجرای نشان می دهد.
وی گفت: هم اکنون باید در نحوه اداره کشور بازنگری شود، سیستم اداری بشدت تمرکزگرا است، این نوع سیستم هم بهره برداری منابع را کاهش می دهد.
وی اظهار کرد: رهبری بارها بیان کرده اند دولت باید نقش تنظیم کننده داشته باشد، کارهای غیر حاکمیتی به مردم واگذار شود، عادت کرده ایم که کار توسط دولت انجام شود.
وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه طرح برون سپاری از 10 سال گذشته تاکنون موفق عمل نکرده است افزود: باید به این مقوله نگاه نو داشت.
بطحایی بر ایجاد اشتغال تاکید کرد و افزود: اگر اشتغال حل نشود، پیامدهای اجتماعی و آسیب های زیادی در جامعه ایجاد خواهد شد، اگر
می خواهیم اشتغال ایجاد شود باید کارها را برون سپاری کنیم.
وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه تمامی منابع کشور صرف هزینه های جاری می شود اظهار کرد: برای طرح های عمرانی بودجه ای باقی نمی ماند.
وی با بیان اینکه تخصیص اعتبار برای پروژه های عمرانی کاهش یافته است افزود: دولت هم اکنون تنها بودجه برای حقوق و مزایای کارکنان می دهد بودجه ای برای طرح های عمرانی باقی نمی ماند.
بطحایی برای افتتاح طرح های هفته دولت صبح امروز وارد بجنورد مرکز خراسان شمالی شد. سفر این عضو هیات دولت یک روزه است.
* 3007/ 6042 خبرنگار: ربابه صانعی** انتشار دهنده: سیدحسین قدسی** انتشاردهنده: سیدحسین قدسیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *