هنرمندان ایرانی با تقلید از غرب، موسیقی پاک خود را آلوده نکنندبه گزارش خبرنگار ایرنا، آیت الله سیدمحمد حسینی شاهرودی روز جمعه در آیین اختتامیه هفتمین جشنواره سراسری دف نوازی’ دف نوای رحمت’ در سنندج اظهار کرد: موسیقی عرفانی در پرورش روح و عقل انسان تاثیر فراوانی دارد، اما موسیقی مبتذل غربی منجر به تخریب روان بشر شده و حالت لهو و لعب دارد.
وی افزود: موسیقی که مفید و تاثیرگذار نبوده و در مجالس لهو و لعب از آن استفاده شود انسان را به فحشا می کشاند و اسلام با چنین موسیقی مخالف است.
نماینده ولی فقیه در کردستان ادامه داد: بدون شک دین مبین اسلام با اصل موسیقی که منجر به رشد و تعالی روح و روان انسان می شود مخالفتی ندارد و موسیقی عرفانی دف که هم در مجالس عزا و هم در مجالس شادی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد از اهمیت زیادی برخوردار است.
وی اظهار کرد: یکی از ویژگی های منطقه کردستان موسیقی به ویژه موسیقی عرفانی دف است و امروز این استان به عنوان پایتخت دف جهان شناخته می شود لذا باید در راستای حفظ و ارتقای این هنر بیشتر تلاش شود.
رییس حوزه هنری استان کردستان نیز با اشاره به اینکه این دوره از جشنواره هنرمندانی از 25 استان کشور حضور داشتند، گفت: در طول سال های برگزاری این جشنواره هر سال شاهد تکامل و رشد آن بوده ایم.
امین مرادی افزود: کردستان در این سه روز میزبان جشنواره دف نوای رحمت با شعار هنر، همگرایی و مهربانی در راستای اصالت، وحدت و مهربانی در مکتب انسانی بود.
وی اظهار کرد: برای تعالی هرچه بیشتر جشنواره مسیری طولانی در پیش داریم و امسال زمینه سازی برای برگزاری این جشنواره در سطح بین المللی و حضور گروه های بیشتری از سایرکشورهای دنیا بود.
در این آیین از برترین های جشنواره و پیشکسوتان حوزه موسیقی عرفانی دف در کردستان از جمله خلیفه ماشاءالله صفوتی، خلیفه یدالله مرادی، خلیفه ماشاءالله بختیاری، عطاء الله سلامیه و سید علاءالدین یاسینی تجلیل شد.
هفتمین جشنواره سراسری دف نوازی’دف نوای رحمت’ و نخستین دوره بین المللی این جشنواره روزهای هشتم تا دهم شهریور در پردیس سینمایی بهمن سنندج برگزار شد.
خبرنگار: افسانه گلباغی**انتشار دهنده: عبدالله رحمانی
7348/ 3020انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *