نماز عید سعید قربان در صربستان اقامه شدبه گزارش روز جمعه ایرنا، مفتی «مولود دودیچ» رئیس مشیخیت اسلامی صربستان نماز عید سعید قربان را در مسجد بزرگ بایرکلی بلگراد اقامه کرد.
وی با تبریک عید سعید قربان به مسلمانان و آرزوی سلامتی برای آنان گفت که کلمه اسلام از سلام گرفته شده و حامل پیام صلح و دوستی و قربان برای نزدیک شدن به خدا و بندگان خدا است.
«سعاد نسافوویچ» رئیس العلمای جامعه اسلامی صربستان در بلگراد نیز به مناسبت عید سعید قربان ضمن تبریک به مسلمانان و آرزوی سلامتی و خوش یمنی برای آنان٬ این روز را روز بزرگی خواند و مسلمانان را به تفاهم و مساعدت و مهربانی با همسایگان خود دعوت کرد.
مسلمانان صربستان با اقامه نماز عید سعید قربان در صبح روز جمعه در تمامی مساجد این کشور روز اول جشن های عید را آغاز کردند.
عید قربان در صربستان همیشه دو ماه و 10 روز پس از عید فطر برگزار می شود و برای چهار روز ادامه دارد که مسلمانان در این روزها به خانه های هم رفته و با تبریک به یکدیگر، از هم پذیرایی می کنند.
همچنین مسلمانان این کشور پس از اقامه نماز عید قربان در مساجد به قبرستان می روند و سپس طبق سنت گوسفند را قربانی کرده و گوشت آن را به سه بخش تقسیم می کنند؛ یک قسمت برای فقرا، قسمت دیگر برای بستگان و آشنایان و قسمت سوم آن را در خانه نگه می دارند.
همچنین گوشت قربانی شده نیز بین پیروان دیگر مذاهب توزیع می شود.
آلکساندر ووچیچ رئیس جمهوری و دیگر مقام های ارشد سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و مذهبی صربستان عید قربان را در پیام های جداگانه ای به مسلمانان این کشور تبریک گفتند.
عید قربان در کنار عید فطر از بزرگترین اعیاد مذهبی مسلمانان در صربستان به شمار می رود.
بر اساس آمار رسمی، بیش از 350 هزار مسلمان در سراسر صربستان زندگی می کنند.
مسجد بایراکلی تنها مسجد قدیمی بلگراد است که در ماه رمضان سال 1521 میلادی بنا شده و بانگ روحبخش اذان حدود 500 سال از تنها مسجد شهر بلگراد به گوش می رسد.
مسجد بایراکلی در مساحتی بالغ بر 100 متر مربع ساخته شده و تنها مسجد باقی مانده از 273 مسجد در شهر بلگراد است.
نام این مسجد در دوران مختلف چند بار تغییر کرده، نخست نام آن ˈمسجد حسینˈ بود که نام یکی از بنیانگذاران آن بود و در قرن هجدهم به نام ˈمسجد بایراکلیˈ که یک کلمه ترکی به معنای ˈپرچمدارˈ است، تغییر کرد.
اکنون 17 محل برای عبادت مسلمانان در بلگراد وجود دارد که پیروان مذهب اسلامی در پایتخت صربستان به برپایی مراسم می پردازند.
حدود 350 مسجد در صربستان وجود دارد.
شبد**اروپام**436**1010
انتشار:حسن معظمیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *