نخستین سوگواره ملی اربعین دانشگاهیان کشور مهرماه برگزار می شودبه گزارش ایرنا، محمدرضا شیرخانی روز شنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه دانشگاه ایلام میزبان نخستین سوگواره اربعین دانشگاهیان کشور است، اظهار کرد: این سوگواره قرار بود اردیبهشت ماه برگزار شود که بدلیل تقارن با انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا به تعویق افتاد.
وی یادآور شد: از زمان انتخاب دانشگاه ایلام به عنوان دبیرخانه سوگواره، کارهای لازم به منظور اطلاع رسانی به دانشگاهیان سراسر کشور از طریق وزارت علوم انجام شد.
معاون فرهنگی دانشگاه ایلام گفت: 900 اثر از سراسر کشور به دبیرخانه سوگواره ارسال شد که 780 اثر آن به مرحله داوری راه یافت.
شیرخانی با بیان اینکه هیات داوران سوگواره را اعضای هیات علمی دانشگاه ها، شعرا، نویسندگان و هنرمندان برجسته استانی و کشوری هستند، افزود: 42 اثر حائز رتبه برتر و یا قابل تقدیر شدند که در اختتامیه سوگواره با حضور مسئولان کشوری و استانی تجلیل می شوند.
وی بخش های جشنواره را شامل کتاب، پایان نامه، پوستر، عکس، نقاشی، خطاطی، فیلم، داستان کوتاه، خاطره نویسی، شعر و دل نوشته عنوان کرد.
معاون دانشگاه ایلام گفت: برگزاری نمایشگاه از آثار ارسالی از برنامه های جنبی این سوگواره است ، همچنین همزمان با این سوگواره جلسه ستاد ملی راهیان نور دانشگاهیان کشور و نشست ستاد اربعین دانشگاهیان نیز در دانشگاه ایلام برگزار می شود.
به گزارش ایرنا، دانشگاه ایلام با شش هزار دانشجو در مقاطع کاردانی تا دکترا و 200 عضو هیات علمی، 32 گروه آموزشی دارد و در سال 1370 در سفر مقام معظم رهبری به استان ایلام از دانشکده زیر مجموعه دانشگاه رازی کرمانشاه به دانشگاه ارتقا یافته است. بر اساس اعلام مسئولان استان ایلام در ایام منتهی به اربعین سال گذشته بیش از یک میلیون و 100 هزار نفر از مرز مهران عبور کرده و وارد کشور عراق شدند و بیش از یک میلیون و 200 هزار نفر نیز پس از شرکت در آیین اربعین و زیارت حرم مطهر امامان معصوم (ع) در شهرهای مذهبی عراق از این مرز وارد کشورمان شدند.
مرز بین المللی مهران در فاصله 95 کیلومتری جنوب باختری شهر ایلام بدلیل برخورداری از مزیت نزدیکی و کوتاهی مسافت تا کربلا انتخاب اول زائران است.
خبرنگار: معصومه امیدی ** انتشار: حسن کهزادیان
6032/6119انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *