مطالعه و آگاهی بخشی به جامعه در کاهش پرونده های محاکم موثر استبه گزارش خبرنگار ایرنا هادی هاشمیان روزچهارشنبه در اولین نشست کتابخوان ویژه کارکنان دستگاه قضائی استان که با همکاری دادگستری و نهاد کتابخانه های عمومی در گرگان برگزار شد، افزود: هر چند رسیدگی سالانه به حدود 400 هزار پرونده در محاکم استان، مجال مطالعه را کمتر برای قضات فراهم می کند، اما از فرصت نشست های کتابخوانی برای ترغیب همکاران به مطالعه بیشتر استفاده می کنیم.
وی عنوان داشت: ما از کمک همه دستگاه های فرهنگی برای افزایش آگاهی مردم در زمینه های مختلف استقبال می کنیم زیرا اگر شهروندان به حقوق و تکالیف خود آگاه شوند ، کمتر با مشکلات روبرو شده و پرونده های ورودی به محاکم استان نیز کم می شود.
هاشمیان به تفاهم و تعامل دستگاه های فرهنگی همچون آموزش وپرورش، رسانه ها، فرهنگ و ارشاد اسلامی و علمای شیعه و سنی با مجموعه قضایی استان و در جهت افزایش آگاهی مردم اشاره کرد و افزود: نخستین خروجی این تعامل و همراهی، کاهش ورودی 20 هزار پرونده به محاکم و کمتر شدن تعداد زندانیان استان در سال 95 بود.
رییس دادگستری کل گلستان همچنین بر حمایت از قضات و کارمندان دادگستری های استان که دستی در نوشتن دارند، تاکید کرد.
وی گفت که درنخستین گام، کتاب های 2 قاضی گلستانی که امروز رونمایی می شود از آنان خریداری و بین حوزه های قضایی استان توزیع خواهد شد.
رضا قوانلو مدیر کل نهاد کتابخانه های عمومی گلستان نیز در این نشست، سرانه مطالعه کتاب را یکی از شاخص های توسعه هر کشور خواند و گفت: امیدواریم نشست های کتابخوانی بتواند در ترغیب جامعه به کتابخوانی موثر واقع شود.
در نشست تخصصی کتابخوانی امروز استان، کتاب ‘حق زارعانه ‘ نوشته قدرت عموزادی مهدیرجی مستشار دادگاه تجدید نظر گلستان و کتاب ‘ پرونده شخصیت کیفری ایران ، فرانسه و انگلستان ‘ نوشته حسینعلی ایزد بازپرس دادسرای عمومی و انقلاب علی آباد کتول رونمایی شد.
در نشست های کتابخوانی هر فرد یک کتاب انتخاب می کند و پس از مطالعه، خلاصه آن را با دیگران به اشتراک می گذارد.
3014/1648
خبرنگار: مجید میهن دوست ** انتشار: پری سالارنیاانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *