مشایخی با عصبانیت جشن منتقدان را ترک کرد/حامد بهداد جایزه اش را به شهید حججی تقدیم کردبه گزارش خبرنگار سینمایی ایرنا، یازدهمین جشن بزرگ منتقدان و نویسندگان سینمایی عصر امروز پنجشنبه 26 مرداد با حضور اصحاب رسانه، سینماگران در محل سالن همایش های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.
در ابتدای مراسم فرزاد حسنی که اجرای مراسم را عهده دار است با نام بردم منتقدان و نویسندگان از حاضرین خواست تا آنها را تشویق کنند این درحالی است که یاد شهید محسن حججی نیز در میان سینماگران گرامی داشته شد.
در ادامه مراسم کلیپی از زنده یاد علی معلم به نمایش درآمد و در ادامه آذرمعماریان همسر مرحوم معلم روی صحنه آمد و درباره او سخن گفت. مرحوم علی معلم طی چند دوره رئیس انجمن منتقدان بوده است.
جواد طوسی رئیس انجمن منتقدان در بخشی دیگر از این برنامه بر لزوم احترام به منتقدان و تاکید بر توجه به تاریخ سینمای ایران و استمرار آن اشاره کرد.
وی ادامه داد: شاید سال دیگر من نباشم و بدون این تاریخ سازان عرصه نقد، مقوله نقد فیلم موضوعیت ندارد و من به اعضای منتقدان و اهالی سینما خیر مقدم می گویم و از زحمات مدیر عامل خانه سینما یعنی منوچهر شاهسواری تشکر می کنم و لازم میدانم که از زحمات شبانه روزی دبیر جشنواره تشکر کنم که همه آن ها با یک همدلی عمومی کمک به برگزاری جشنواره کردند.
طوسی افزود: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دوره کوتاه مدت وزارت خود عملکرد خوبی داشت و زمانی که یک وزیر توانسته کار خود را به درستی انجام دهد، استمرار وزارت ایشان چه ایرادی دارد و برای چه باید این وزارتخانه را خانه تکانی کنیم.
در بخشی از این مراسم جمشید مشایخی با حضور روی صحنه از کلیپی که در مراسم پخش شد و چهره برخی بازیگران را نشان می داد انتقادات شدیدی کرد و به بازیگری اشاره کرد که مقابل شهبانو تمبک می زد ولی تصویرش در این کلیپ پخش شد. وی پس از آن مراسم را ترک کرد.
مشایخی پیش از ترک سالن، گفت: یاد گرفتم که مانند زنده یاد علی معلم رک باشم و حرف هایم را بزنم. اگر من می دانستم که فقط یک هنرپیشه برای منتقدین مطرح است سال ها پیش این کار را رها می کردم.
وی تاکید کرد: گویا سایرین در تئاتر و سینما زحمت نکشیده اند که فقط یک نفر را نشان می دهند.
در بخش دیگری از این مراسم بزرگداشت فرید مصطفوی با حضور رخشاں بنی اعتماد و مهرزاد دانش، برگزار شد. بنی اعتماد، مصطفوی را از فیلم نامه نویسانی دانست که تداوم حرفه ایش زبانزد است.
پخش کلیپی از تاریخچه جشن منتقدان از دیگر بخش های این دوره جشن بود.
در بخش دیگری از این مراسم، کلیپی برای بزرگداشت گوهر خیراندیش نمایش داده شد و تهمینه میلانی و کمند امیرسلیمانی برای ای تجلیل به روی صحنه آمدند.
میلانی با انتقاد از انتخاب های این جشن گفت: نمی دانم ملاک انتخاب فیلم ها چه بوده ولی حتی فیلم مرا ندیدند. منتقدان ما باید مستقل باشند. فیلم من را که دولت کنار گذاشت شما هم کنار گذاشتید.
گوهر خیراندیش نیز در سخنانی گفت: تاریخ زنده و مستند ممکن یعنی جمال امید که اینجا است.
حامد بهداد در ادامه این جشن به عنوان بهترین بازیگر نقش اول مرد انتخاب شد. وی در سخنانی به روند پرونده پزشکی زنده یاد عباس کیارستمی انتقاد کرد و گفت: ما هنرمندان و آنهایی که دستی بر قلم دارند اعضای فعال جامعه هستیم. فکر می کنم آنطور که باید در مورد درگذشت کیارستمی واکنش نشان ندادیم. چیزی که در قلب من مانند یک آشوب خودش را نشان می دهد وضعیت مردم ایران است.
وی افزود: چطور بوعلی سینا را سرمایه و پشت قباله مادرمان ایران می دانیم. اما کیارستمی را اینطور نمی دانیم. همچنین جای علی معلم هم بسیار خالی است. من مخالفتم را با هرگونه خشونت و جنگ اعلام می کنم. اگر وطن پرستی و برادر پرستی معصیت است من این معصیت را دارا هستم.
بهداد در ادامه گفت: نمی توانم بی تفاوت از تصویر زیبای برادر زیبا و رعنایم محسن حججی بگذرم. از آن چشم های زیبا و آرامش. این لحظه معتبر را تقدیم می کنم به روح پر فتوح محسن حججی.
در بخش بزرگداشت جمال امید نیز فریدون جیرانی فیلمسازی شناخته شده سینما روی سن آمد و در ارتباط با فعالیت های جمال امید به سخنرانی کرد.
تندیس بهترین نقش مکمل زن جشن یازدهم نیز به طناز طباطبایی برای ویلایی ها رسید. نوید محمدزاده که برای اهدای جایزه روی سن آمده بود گفت: من خیلی‌ زود به عنوان جایزه‌ دهنده‌ دعوت شدم. از این به بعد شاید فقط دعوت بشوم‌ برای اهدای جایزه.
طناز طباطبایی نیز در سخنانی گفت: این جایزه بسیار برای من ارزشمند و افتخار آمیز است. از همه کسانی که من را انتخاب کردند تشکر می کنم و از عوامل ویلایی ها هم تشکر می کنم مخصوصا از سعید ملکان که با همت و پشتکار و جسارت او کار کردیم و اگر او نبود این فیلم ساخته نمی شد.
وی با اشاره به اینکه از خانم قیدی هم بسیار تشکر می کنم زیرا یک شیرزن واقعی است، افزود: از تمام گروه بازیگرانی که در این فیلم افتخار همکاری با آنها را نیز داشتم تشکر می کنم. جای ثریا قاسمی امشب در این مراسم خالی است، این جایزه ماحصل یک تلاش تیمی است که ما مدیون چیدمان درست سعید ملکان هستیم.
در این مراسم منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما به حواشی انتقاد یک بازیگر پیشکسوت از بازیگری دیگر اشاره کرد و گفت: وای بر ما و نسل ما که تنفر می پراکنیم. اتفاقاتی افتاد که می خواستم مراسم را ترک کنم. از نوید محمدزاده و حامد بهداد ممنونم که به ما احترام یاد دادند.
از دیگر بخش های این جشن اجرای قطعات موسیقی توسط حجت اشرف زاده بود و در ادامه بزرگداشت جمشید هاشم پور با حضور سعید راد برگزار شد.

برگزیدگان بخش های مختلف به شرح زیر است:
**بهترین موسیقی متن:
ستار اورکی (ویلایی‌ها) دیپلم افتخار
سهراب پورناظری (رگ خواب)

**بهترین طراحی صحنه و لباس:
بهزاد جعفری طادی (ماجرای نیمروز)

**بهترین فیلمبرداری:
مسعود سلامی (خفگی)

**بهترین تدوین:
بهرام دهقانی (خفگی) و (نگار)
سجاد پهلوان‌زاده (ماجرای نیمروز) دیپلم افتخار

**بهترین چهره‌پردازی:
ایمان امیدواری (خفگی) دیپلم افتخار
محسن دارسنج (ماجرای نیمروز)

**جایزه خلاقیت و استعداد درخشان (ویژه فیلمسازان اول):
اصغر یوسفی‌نژاد (خانه – ائو)
منیر قیدی (ویلایی‌ها)

**بهترین بازیگر مرد نقش اول:
حامد بهداد (سد معبر)
کورش تهامی (رگ خواب) دیپلم افتخار

**بهترین بازیگر مرد نقش مکمل:
هادی حجازی‌فر (ماجرای نیمروز)

**بهترین بازیگر زن نقش مکمل:
طناز طباطبایی (ویلایی‌ها)

**بهترین بازیگر زن نقش اول:
ثریا قاسمی (ویلایی‌ها) دیپلم افتخار
لیلا حاتمی (رگ خواب)
**بهترین کارگردانی:
حمید نعمت الله (رگ خواب)
محمدحسین مهدویان (ماجرای نیمروز) دیپلم افتخار

**بهترین فیلمنامه:
معصومه بیات (رگ خواب)

یازدهمین جشن منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران با شناخت برگزیدگان در بخش های مختلف در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به کار خود پایان داد.
فراهنگ**9246**1392** خبرنگار: علیرضا مرادی**انتشار: ابوالفضل باباییانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *