مسلمانان و مسیحیان اشتراکات فراوانی در اندیشه صلح جهانی دارندبه گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، ابوذر ابراهیمی ترکمان روز یکشنبه در دیدار با آلن دی‌رائمی اسقف لوزان، ژنو و فرایبورگ و جمعی دیگر از نمایندگان نمایندگان کنفرانس اسقفان سوئیس با اشاره به برگزاری چهار دور گفت‌وگوی دینی با شورای اسقفان سوئیس، ابراز امیدواری کرد که برگزاری دور پنجم این گفت‌وگوها به افزایش درک متقابل طرف‌های گفت‌وگو از همدیگر منجر شود و نتایج خوبی را در تصمیم‌گیری‌های مشترک آینده رقم بزند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، با بیان اینکه امروز در جهان نمی‌توان هیچ موضوعی را از چشم دیگران پنهان کرد، ادامه داد: بر این اساس چهره مسببان اصلی خشونت در جهان برای همگان آشکار شده؛ همان کسانیکه مدعی دموکراسی هستند؛ اما زمانی که به سودشان نباشد، دست از دموکراسی برمی‌دارند و به خشونت نزدیک می‌شوند.
ترکمان تصریح کرد: سیاست‌زدگی و قدرت‌طلبی به جایی رسیده که بر اساس آن جان انسان‌ها ـ که هدیه خداوند به بشر محسوب می‌شود ـ را معامله می‌کنند لذا تأکید داریم که رهبران ادیان باید تلاش کنند تا صلح را زیباتر از آنچه در نظر مردم است، به بشریت تبیین کنند.
رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، تغییر جای دفاع و جنگ، خشونت و صلح و برخی دیگر از مفاهیم را از مشکلات موجود جهان عنوان کرد و افزود: متاسفانه امروز کسانی که به دنبال صلح هستند را خشونت‌طلب جلوه دادهد و خشونت‌طلبان را به عنوان افرادی صلح‌جو معرفی می‌کنند، از این رو این افراد با این عملکرد خود دروغ را به جامعه بشری تحمیل می‌کنند.
ابراهیمی ترکمان با تاکید براینکه دوری رهبران ادیان از هم زمینه‌سازی بیشتری برای ممانعت از یکدیگرفهمی ایجاد کرده است، اظهار داشت: در جامعه با تجربه‌های شخصی و تجربه‌های جمعی مواجه هستیم؛ این تجربه جمعی است که می‌تواند در جامعه ایفای نقش داشته باشد.
به گفته وی، جامعه ما هم یک تجربه تلخ جمعی در خصوص مضرات خشونت دارد و آن جنگی است که به ما تحمیل شد. با توجه به این تجربه تلخ جمعی است که ملت ایران، ملتی بی‌علاقه به خشونت و طرفدار صلح است؛ به طوریکه صلح‌طلبی را به عنوان یکی از نماد‌های جامعه خود انتخاب کرده است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: با توجه به این دیدگاه صلح‌طلبانه، جامعه ایران به این سطح از درک رسیده که اقلیت‌های قومی و دینی در آن با آزادی کامل به زندگی خود ادامه دهند.
وی خاطرنشان کرد: برای نمونه مسیحیان در پارلمان ایران دارای نمایندگان خود هستند و مدارس و مراکز خود را دارند و بر اساس شریعت خود، زندگی می‌کنند.
ابراهیمی‌ترکمان اظهار داشت: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، معتقد است که گفت‌وگو، تنها راه‌حل رسیدن به تفاهم مشترک است و از طریق آن می‌توان مانع بروز مشکلاتی شد که ممکن است در آینده تبدیل به نفرت مشترک شوند.
در ادامه این دیدار، عضو کنفرانس اسقفان و اسقف لوزان، ژنو و فرایبورگ و مسئول گفت‌وگو با مسلمانان کنفرانس اسقفان سوئیس نیز با اشاره به اینکه برای نخستین بار به ایران سفر کرده است، از حسن مهمان نوازی و ابراز محبت ملت ایران ابراز خرسندی کرد.
اسقف آلن دی‌رائمی، با بیان اینکه دیدار رهبران ادیان با یکدیگر گامی برای فهمیدن بهتر همدیگر و راهی برای رسیدن به عدالت و آزادی است، گفت: در کشورم سوئیس، احترام به گزینه‌ها و انتخاب‌های فردی و احترام به اقلیت‌ها بسیار ارزشمند است.
به گفته وی، تصمیم‌گیری در این کشور از پایین‌ترین سطح (روستاها) تا بالاترین سطح یعنی ملی می‌رسد و از این شیوه کمک می‌گیریم تا به دیگران یاری برسانیم.
اسقف لوزان، ژنو و فرایبورگ اظهار داشت: در سوئیس تجربه همزیستی کاتولیک‌ها و پروتستان‌ها را داریم و می‌توانیم از این تجربه برای پذیرش دیگران بهره ببریم.
به گزارش ایرنا، پنجمین دور گفت‌وگوی دینی مرکز بین‌المللی گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و شورای اسقفان سوئیس با عنوان «‌زمینه‌های افراط ‌گرایی و رادیکالیسم در جوامع اسلامی و جوامع مسیحی ـ چالش‌ها و راهکارها»، صبح امروز، پنجم شهریورماه به ریاست ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، و با حضور حجت‌الاسلام محمدمهدی تسخیری، رئیس مرکز بین‌المللی گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، اسقف آلن دی رائمی، عضو کنفرانس اسقفان و اسقف لوزان، ژنو و فرایبورگ و مسئول گفت‌وگو با مسلمانان کنفرانس اسقفان سوئیس، اروین تانر، دبیرکل کنفرانس اسقفان سوئیس، اعضای کنفرانس اسقفان سوئیس و اندیشمندان مسلمان و مسیحی، آغاز شد.
دور چهارم گفت‌وگوی دینی مرکز بین‌الملی گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و شورای اسقفان سوئیس با عنوان «‌نقش دین در جامعه‌» در روزهای 27 تا 30 مهرماه 1394 در سوئیس برگزار شده بود.
فراهنگ ** 1355 ** خبرنگار: علی اکبر قزوینیان * انتشار: امید غیاثوندانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *