مستندنگاری قبرستان های تاریخی قشم برای ثبت در فهرست آثار ملیبه گزارش ایرنا از روابط عمومی سازمان منطقه آزاد قشم، سید محمدامین جعفری حسینی روز سه شنبه گفت: متخصصان گروه مطالعاتی رشته های باستان شناسی، مردم شناسی و کتیبه شناسی قبرستان های تاریخی جزیره های قشم، هرمز و هنگام را برای نخستین بار بازبینی و مستندنگاری کردند.
وی افزود: گور پشته های دوران اشکانی و ساسانی که ویژگی های بارزتری برای ثبت در فهرست آثار ملی دارند، در فاز نخست بررسی های میدانی مستندنگاری شدند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری منطقه آزاد قشم بیان کرد: کتیبه های قبرستان های دوره اسلامی نیز در گام دوم تحقیقات بازخوانی شدند و با مشاهده، ثبت و مستندسازی آیه های قرآنی نمونه های گوناگونی از سروده های شاعران مشهور کشور که کشف و مطالعه شده بود، در پرونده اصلی ارجاع به سازمان میراث فرهنگی ثبت و درج شد.
او اضافه کرد: برنامه مستندنگاری تطبیقی قبرستان های تاریخی روستاهای زینبی، گربدان، تم سنیتی و تولا نیز با همکاری دهیاری ها در قشم انجام می شود.
جعفری حسینی با اشاره به ثبت بسیاری از این آثار تاریخی و سنگ های کتیبه دار در فهرست آثار ملی گفت: سازمان منطقه آزاد عزم جدی برای ثبت اثرهای شاخص قشم دارد و پرونده قبرستان های تاریخی به عنوان جلوه ای بارز از میراث فرهنگی، تاریخی و مذهبی مردم جزیره پیگیری می شود.
قشم به عنوان بزرگترین جزیره خلیج فارس با برخورداری از جاذبه های گوناگون، تاریخی، طبیعی، تجاری و گردشگری در جنوب استان هرمزگان واقع است.
انتشاردهنده: محمد ملا حمزه زاده
8123انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *