فراخوان شانزدهمین دوره جشنواره «کتاب و رسانه» منتشر شدبه گزارش روز دوشنبه ایرنا از روابط عمومی خانه کتاب، ستاد برگزاری بیست و پنجمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، شانزدهمین جشنواره کتاب و رسانه را با هدف توجه بیشتر به کارکردهای رسانه در حوزه کتاب همزمان با هفته کتاب برگزار خواهد کرد.
در این جشنواره با بهره‌گیری از دانش و تجربه فعالان خبره دو حوزه رسانه و کتاب، آثار رسانه‌ای انتشار یافته در زمینه کتاب و نشر بررسی می‌شود.
شمارگان کتاب و زمانی که صرف مطالعه می‌شود از جمله شاخص های توسعه انسانی، فرهنگی و اجتماعی هر جامعه محسوب می‌ شود.
بدیهی است در این میان، رسانه‌ها با ایفای نقش های اطلاع رسانی، تحلیلی و تبیینی خود در حوزه‌های مربوط به «کتاب و نشر» می‌‌توانند گامی موثر برای ارتقای کمیت و کیفیت این شاخص‌ها بردارند. به بیان دیگر انتظار می‌‌رود رسانه‌ها با انتشار حرفه‌ای و جذاب خبر، گفتگو، گزارش، یادداشت و نقد در زمینه های مرتبط با کتاب و نشر، از یک سو سبب جلب علاقه و توجه بیشتر مخاطبان خود به مطالعه شوند و از سوی دیگر با فراهم آوردن بستری برای طرح نقاط قوت و ضعف صنعت نشر کشور زمینه ساز رونق این صنعت گردند.
ارزیابی عملکرد رسانه‌ها در حوزه کتاب و نشر، معرفی آثار برتر رسانه‌ای در حوزه کتاب و نشر، ترویج و کمک به رشد کیفی و کمی آثار رسانه‌ای درحوزه کتاب و نشر، جلب توجه بیشتر اهالی کتاب و نشر به ضرورت برقراری رابطه با رسانه‌ها و ایجاد فضای نقد درون رسانه‌ای در زمینه کتاب و نشر به عنوان اهداف شانزدهمین دوره جشنواره کتاب و رسانه بیان شده است.

براساس فراخوان اعلام شده، شانزدهمین دوره جشنواره کتاب و رسانه در بخش ‌رسانه‌های نوشتاری (روزنامه‌ها، نشریات، خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری) شامل خبر، گزارش، مقاله (یادداشت، سرمقاله، تفسیر و تحلیل و نقد) و گفت ‌وگو، و بخش رسانه‌های دیداری و شنیداری (تلویزیون و رادیو) شامل گزارش (با حداکثر زمان 4 دقیقه)، گفت‌وگو (با حداکثر زمان 60 دقیقه) و برنامه‌های ترکیبی (با حداکثر زمان 90 دقیقه) برگزار می‌شود.
آثاری که در فاصله اول مهر 1395 تا پایان شهریور 1396 در رسانه‌های منتشر شده‌اند، می‌توانند به دبیرخانه جشنواره ارسال شوند. آثار ارسالی بایست در یکی از رسانه‌های دارای مجوز در تهران یا شهرستان منتشر شده ‌باشد. هر فرد می‌تواند حداکثر در دو رشته شرکت کند و در هر رشته، حداکثر سه اثر خود را ارسال کند. در بخش رسانه‌های دیداری و شنیداری، ارائه گواهی پخش اثر با قید تاریخ پخش که به امضای مدیر خبر یا مدیر پخش شبکه رسیده باشد، الزامی است.
متقاضیان شرکت در جشنواره تا پایان وقت اداری 15 مهر 1396 فرصت دارند در بخش رسانه‌های نوشتاری، هر اثر خود را در قالب سه نسخه pdf یا سه نسخه اسکن شده و در بخش رسانه‌های دیداری و شنیداری، هر اثر خود را بر روی سه لوح فشرده به همراه مشخصات فردی شامل (نام و نام خانوادگی، کدملی، شماره تماس، نشانی محل سکونت و…) و مشخصات اثر شامل (عنوان اثر، رسانه، بخش، رشته ) به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.
آیین پایانی شانزدهمین دوره جشنواره کتاب و رسانه و معرفی برگزیدگان همزمان با بیست و پنجمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران در آبان 1396 برگزار می‌شود.

** ثبت نام از ناشران برای حضور در نمایشگاه کتاب خراسان جنوبی
ثبت نام از ناشران برای حضور در نمایشگاه کتاب خراسان جنوبی از امروز آغاز شد.
به گزارش روابط عمومی موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران، ناشران سراسر کشور می توانند برای حضور در نمایشگاه از امروز(دوشنبه) تا 3 مهر به سایت موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران به آدرس www.icfi.ir مراجعه و ثبت نام نمایند.
نمایشگاه کتاب استانی خراسان جنوبی از 17 تا 22 مهر دربیرجند برگزار می شود.
نمایشگاه های کتاب استانی با حمایت معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با همکاری ادارات کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان ها و موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران برگزارمی شود.
فراهنگ **1085** دریافت کننده: ناهید پورمند * انتشار: امید غیاثوندانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *