غدیرخم،طلوع آفتاب ولایت و جوشش چشمه نور ومعرفتبه گزارش ایرنا، غدیر را روز اکمال دین و اتمام حجت حق بر بشریت نامیده اند، روزی که پیامبر اسلام (ص ) به فرمان حق تعالی ، زعامت امت را پس از خویش به شخصیتی که بهترین امت بود، سپرد.
غدیر ، ریزش باران الطاف رحمانی بر گلزار جان‏‌های تشنه و برکت همه احساس‌های معنوی و دریای جاری خیرات نبوی است.
حجه الوداع رسول گرامی اسلام (ص ) با خود اسرارو شگفتی های فراوانی داشت که از جمله آنها خبر قریب الوقوع بودن رحلت پیامبر (ص ) و تعیین جانشین و ترسیم ادامه راه نبوت در جامعه انسانی بود.
در این روز امت پای سخنان خاتم الانبیاء (ص ) نشست تا خبری بزرگ و مهم از سوی وحی به آنان ابلاغ شود.
این رویداد با عظمت که درسال آخر عمر با برکت پیامبر اکرم (ص) رخ داد چیزی نبود جز تکمیل رسالت نبی اسلام (ص).
غدیر خم نام ناحیه‌ای میان مکه و مدینه است که حضرت محمد مصطفی (ص) در ۱۸ ذی‌الحجه سال ۱۰ هجری قمری حضرت علی بن ابی طالب (ع ) را به عنوان ولی و جانشین خویش معرفی کرد.
پیامبر اسلام(ٌص) در بازگشت از آخرین حج خویش همه مسلمانانی که درحج شرکت داشتند را در منطقه ای به نام غدیر خم جمع کرد و خطبه‌ای ایراد فرمود که عبارت معروف مَن کُنتُ مَولاهُ فَهذا علیٌ مَولاه (هرکه من مولای اویم پس علی مولای اوست) قسمتی از آن است.
ولی یا مولا به معنای رهبر یا دوست قابل اعتماد و با کلمه ولایت (با کسر واو) یا وَلایت (با فتح واو) که حکومت، غلبه معنوی و قدرت معنی می‌دهد، مرتبط است. وقوع این رخداد و بیان سخنان با تفاوت‌هایی در عبارات حدیث متواتر مورد قبول بین شیعه و سنی بوده است.
در این روز ولایت و امامت امت به کسی که عدالتش میزان حق وباطل بود سپرده شد ، شخصیتی که دنیا در چشمانش بی ارزش ترین و رضایت حق تعالی والاترین بود.
شب ها و روزها در کنج خلوت خویش با خداوند راز و نیاز می کرد و فلاح و رستگاری امت اسلام را فریاد می زد، کسی که بهترین دوست برای انسان ها بود، او فقر وتنگدستی مردم و بی عدالتی در جامعه را برنمی تافت و سخنی جز برای حق به زبان نیاورد.
نامش علی علیا بود، شخصیتی که در شب های تاریک با دستان مهربانش ایتام را نوازش می کرد و در زمان مجاهدت و پیکار در راه خدا بی نظیر بود.
شمشیرش جز برای حق فرود نیاورد و غضب و قهرش برای خداوند بود در عین حال مهربان ترین پدر برای کودکانی بود که از نعمت پدر و سرمایه های اندک مادی بی بهره بودند.
غدیر طلوع آفتاب امامت نامند، آفتابی که غروب ندارد و نور و روشنایی اش همیشگی و جاودانه است.
این روزها ایران اسلامی و بسیاری از کشورهای مسلمان مسرور از نور ولایتند و مسلمانان برای تعجیل از ظهور فرزند علی (ع ) یعنی حجت خدا مهدی موعد(عج ) دوازدهمین آفتاب عالمتاب امامت وولایت دست به دعا برداشته اند.
این روزها گوشه گوشه استان البرز یا ایران کوچک غرق در نور وشادی است و جشن های ولایت توسط عاشقان و اراداتمندان ولایت و امامت برپا شده است.
مساجد ، حسینیه ، بقعات متبرکه ، منازل و مکان های دیگر شور و حال خاصی است و جشن ولایت با اجتماع عظیم عاشقان ودلباختگان امام علی (ع) با شور و حال خاصی درحال برگزاری است.
بسیاری از زوج های جوان زندگی مشترک را در این روزها برگزار می کنند و همه جا زمزمه دعا و نیایش است.
دیدار با خانواده های سادات و تبریک و شادباش این روز به یکدیگر در فضای صمیمی بین مردم جلوه زیبایی از عید سعید غدیر در البرز است که چاشنی آن پخش غذاهای نذری و شربت وشیرینی بین مردم می باشد.
توزیع بسته های غذایی بین نیازمندان یکی دیگر از جلوه های زیبای غدیر است که به تاسی از سیره و روش نخستین امام شیعیان جهان حضرت امیرمومنان علی بن ابی طالب (ع) در بین خانواده های محروم انجام می شود.
همچنین محافل سخنرانی و مولودی خوانی در شهرها و روستاهای استان برای بیان ناگفته های غدیر برپا شده و شهرها و روستاهای استان آذین بندی و چراغانی است.
این روزها و سال ها که دشمنان قسم خورده اسلام با حمایت از کفر و تکفیر به جان مسلمانان افتاده اند، گوش دادن به ناشنیده های غدیر، شنیدنی است چرا که قرار گرفتن در زیر چتر غدیر برای جهان اسلام وحدت بخش و التیامی برای زخم های کهنه و جدید است.
غدیر روشنایی بخش و امیدوار کننده است زیرا پیامش برقراری عدل و قسط بوده و با آمدن منجی عاقبت بشریت را از ختم به خیر خواهد کرد.
6155/7410خبرنگار: مژگان السادات سجادی** انتشار دهنده : محمد عزیزپورانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *