شکوفایی و رونق اقتصاد منطقه با ملی شدن سازهای سنتی فشفش در 12 کیلومتری شمال کنگاور بر سر راه ارتباطی این شهر با سنقر قرار دارد. آب و هوای معتدل سراب های فش و گرم خانی طبیعتی زیبا و دل انگیز در این منطقه به وجود آورده است.
ساختن ساز در ایران قدمت طولانی دارد و ساختن ساز تنبور در روستای فش نیز از قدمت دیرینه‌ای برخوردار است .در این روستا به نحو چشمگیری کارگاه‌های ساخت انواع مختلف آلات موسیقی از قبیل تنبور، تار و سه تار دیده می‌شود.
اغلب اهالی این روستا به ویژه مردان و جوانان مشغول به ساخت سازهای سنتی هستند که هر خانواده برای خود کارگاهی مجزا دارد.
نماینده معاونت میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی کشور در روزهای اخیر با سفر به شهرستان کنگاور اظهار داشت: روستای فش یکی از مراکز تولید ساز تنبور است که با کیفیت ترین نوع آن را تولید می کند و این مساله باید برند شود تا باعث اعتباری برای روستا شود.
صامت اجرایی، طرح ضربتی ارزیابی تولید و اشتغال در راستای برنامه پنج ساله توسعه را در دستور کار سازمان میراث فرهنگی دانست که استارت آن از فروردین امسال زده شده است.
وی ایجاد پشتوانه ای برای بوم گردی را بسیار مهم برشمرد و خاطرنشان کرد: توسعه صنایع دستی در روستای فش و با هدف تحقق اقتصاد مقاومتی با ایجاد بازار فروش برای آنها تقویت خواهیم کرد.
اجرایی بیان کرد: برای شناخت و معرفی روستای فش باید اقدام های لازم صورت گیرد که برای نمونه می توان محصولات تولیدی این روستا (سازهای سنتی) را به شکل اینترنتی به فروش رساند.
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه نیز چندی پیش با اعلام اینکه به دنبال ثبت ملی روستای تاریخی فش به عنوان روستای ساخت ساز سنتی می باشند، اظهار کرد: در هر کارگاه تولیدی ساز سنتی روستای فش بین چهار تا پنج نفر از اهالی روستا مشغول کار و فعالیت هنری هستند که تار، سه تار، تنبور و … از جمله سازهای سنتی تولیدی در این روستا است که غالبا برای فروش به تهران فرستاده می شوند.
پروانه حیدری، از انجام مقدمات ثبت ملی شدن روستای فش به عنوان روستای ساخت ساز سنتی ایران خبر داد و افزود: به زودی جشن ثبت ملی شدن آن برگزار خواهد شد.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کنگاور در این راستا به خبرنگار ایرنا، گفت: با توجه به اینکه دهستان فش هنرپرور است باید از این پتانسیل در جهت ارتقا صنعت گردشگری استفاده شود.
منوچهر پاشایی افزود: تاکنون برای جلوگیری از فراموشی و به ابتذال کشیده شدن موسیقی اصیل ایرانی در روستای فش با حمایت سازمان فنی و حرفه ای و همکاری اداره میراث فرهنگی کلاس های ساز در خانه موسیقی این روستا برگزار شده است.
وی با بیان اینکه کارگاه های سازشناسی مورد حمایت سازمان میراث فرهنگی قرار گرفته اند، تصریح کرد: در سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال و برای رونق این کارگاه ها به تازگی وام هایی را به مبلغ پنج میلیارد ریال از طریق صندوق کارآفرینی امید و با تلاش سازمان میراث فرهنگی پرداخت شده است.
وی با بیان اینکه با همکاری بنیاد مسکن و دهیاری روستای فش، ورودی این روستا ساماندهی و آسفالت می شود، تصریح کرد: برگزاری کلاس های خراطی، آموزش ساخت سازهای سنتی، اجرای طرح اقامت های بوم گردی که با استقبال مردم روستا مواجه شده است، نورپردازی پروژه سراب فش و نصب تابلو معابر روستا در حال انجام و اجرا می باشد.
مسئول پیگیری پرونده ثبت ملی سازهای سنتی روستای فش نیز در گفتگو با ایرنا اظهار کرد: بنا به شواهد و مستندات از تپه خرابه های فش سابقه تمدن در این منطقه به سه هزار سال قبل بر می گردد که وجود سفال های عصر مفرغ موید این نکته است.
محمدجواد عظیمی با بیان اینکه مسیر روستای فش مناسب و بدون خطر در یک دشت فراخ واقع شده است، گفت: این روستا توپوگرافی مناسبی دارد و چشمه آن برگ برنده ای است برای انجام برنامه ریزی و تبدیل به یک روستای هدف گردشگری که با وجود کوچک بودن روستا از نظر قومیتی تنوع خوبی دارد.
وی همچنین گفت: این روستا پتانسیل سازهای سنتی و دستی دارد و امامزاده ای در آن واقع شده و در مجموع می تواند سلایق و علایق مختلف را مدیریت و به سوی خود جذب کند.
عظیمی با بیان اینکه حدود 70 کارگاه فعال ساخت ساز در روستای فش وجود دارد، اظهار داشت: سازهای ساخت فش علاوه بر اقصی نقاط ایران به بعضی از کشورهای اروپایی نیز صادر می شود.
وی با اشاره به اینکه پرونده ثبت ملی و جهانی فش با عنوان ‘ فش دهکده ملی سازهای سنتی ‘با روش تحقیق میدانی و کتابخانه ای تهیه و به سازمان میراث فرهنگی ارسال شده است، ابراز امیدواری کرد که این پرونده پس از انجام مراحل اداری و ثبت ملی پا در وادی جهانی شدن قدم بگذارد.
اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه بعد از آنکه توانست شهر نودشه را به عنوان شهر گیوه بافی کشور ثبت ملی کرد، اکنون با جدیت به دنبال ثبت ملی روستای تاریخی فش به عنوان دهکده ملی سازهای سنتی است.
در صورتی که بتوان به نحو مطلوب از این فرصت استثنایی بهره گرفت و روستای فش را به عنوان مرکز اصلی سازهای سنتی به بازارهای جهانی معرفی کرد و تولیدات صنایع دستی روستا را افزایش داد، رونق اقتصادی منطقه و ایجاد بستر اشتغالزایی پایدار در شهرستان کنگاور فراهم خواهد شد.
8066/7447 خبرنگار:مجید رحمتی ** انتشاردهنده:علی مولویانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *