شادباش پوتین برای عید قربان/ نماز عید در سراسر روسیه برگزار شدبه گزارش ایرنا، در پیام شادباش پوتین به مسلمانان روسیه که روز جمعه در نماز ویژه عید در مسجد جامع مسکو خوانده شد، آمده است: عید قربان همراه با پایان آیین حج نشانه ای از سنت های ارزشمند اسلامی کهن است که با ریشه در باورهای پایدار، ارتباط بین نسل ها را تداعی می کند.
وی افزود: یکپارچگی امت اسلامی همواره زیربنای محکمی برای تکامل گفت وگوهای بین مذاهب و اقوام و حل مسائل فراروی کشور است.
پوتین در پیام خود خاطرنشان کرد: کاربرد توان بزرگ امت اسلامی در روسیه برای امور آموزشی، روشنگری، اجرای طرح های فرهنگی و به منظور تقویت سازش و آرامش در جامعه ارزشمند است.
روسیه بیش از 20 میلیون مسلمان و حدود هفت هزار مسجد دارد و امروز در سراسر نقاط این کشور، نماز عید قربان برگزار و میلیون ها نفر در آن شرکت کردند.
در مسکو بیش از 100 هزار نفر در نماز عید قربان در مسجد جامع و محوطه پیرامونی حضور یافتند.
نماز عید قربان به امامت شیخ راویل عین الدین رییس شورای مفتی های روسیه با حضور مسلمانان مقیم مسکو، شهرهای مختلف، چندین کشور مسلمان و سفیران کشورهای مختلف اسلامی از جمله مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه ادا شد.
امام جمعه مسکو در خطبه های نماز عید قربان، پیروی حضرت ابراهیم (ع) از دستور خداوند و آمادگی وی برای قربانی کردن حضرت اسماعیل (ع) را برای انسان ها به ویژه پیروان ادیان توحیدی دارای پیام از خود گذشتگی خواند.
عین الدین گفت که مسلمانان روسیه همگام با دو میلیارد مسلمان جهان، دعوت خداوند را لبیک گفته و عید سعید قربان را برگزار کردند.
بیش از20میلیون نفر ازجمعیت 145میلیونی روسیه مسلمان و متشکل از مذاهب مختلف هستند که براساس آمارها نزدیک به سه میلیون نفر آنان در پایتخت زندگی می کنند.
ویژگی اصلی جامعه اسلامی این کشور وحدت ویکپارچگی است. درزمان حاضر حدود هفت هزار باب مسجد در روسیه وجود دارد و تعداد مساجد در این کشور با توجه به رشد سریع جمعیت مسلمانان درحال افزایش است و جامعه اسلامی مسکو افزایش دو برابری تعداد مساجد را در دستور کار خود قرار داده است.
اروپام*391 انتشار دهنده: هادی مولوی نیاانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *