سید عباس صالحی برآمده از فرهنگ و اجماع وزرای سلف استبه گزارش ایرنا، حسین انتظامی در یادداشتی درباره سید عباس صالحی، وزیر پیشنهادی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نوشت: حضور وی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از چند جهت فرصت است؛
١- مدیریت عالی کشور پس ازچهار دهه حکومت، به این بلوغ رسیده که دو سوم وزرای جدید را از بدنه انتخاب کند. البته ابتدای دولت آقای احمدی‌نژاد هم تقریبا این اتفاق افتاد ولی بعضا مدیرکل و رئیس اداره و کارمند عادی را وزیر کردند که نتیجه‌اش از قبل معلوم بود.
٢- در مواجهه با برخی موضوعات نوپدید، برای حل و نه انکار آن، نیازمند حضور نواندیشان سنت‌پایهٔ فقیه بوده‌ایم؛ امروز با درخشش این حلقه -که عباس صالحی یکی از آنان است- پویایی و جامعیت را در مواجهه با موضوعات نوپدید اثبات می‌کند.
٣- خاستگاه کاملا غیرجناحی صالحی، طمع سیاسیون را به حوزه فرهنگ، کور می‌کند و سبب می شود چالش‌های احتمالی بدون حیدری-نعمتی شدن، حل‌شدنی‌تر شود. تجربه نشان داده در شرایط حرفه‌ای حتی سیاسیون هم نگاه فراجناحی می‌یابند و انرژی خود را به جای چانه‌زنی، مسأله محور می‌کنند. به عبارت بهتر، فراجناحان می‌توانند فرصت‌آفرینانِ همگرایی در موضوعات ملی باشند.
٤- سید عباس صالحی برآمده از فرهنگ است؛ اگرچه با شاخه‌های مختلف هنری به‌ویژه سینما و تأتر آشنایی دیرین دارد اما کاملا قابل پیش‌بینی است که بدون غش کردن به یک سمت، وقت او بیشتر به حوزه فرهنگ سپری شود؛ نه حاشیه‌ها و حاشیه‌سازی‌ها.
٥- بسیاری از مبانی اختلافی، حل ناشده باقی مانده و همین حل ناشدگی، همواره این وزارت را در موضع ارّه بده-تیشه بگیر قرار داده است. صالحی می‌تواند با اتکا به سرمایه شخصی و اعتمادسازش به حل این معضل کمک کند.
٦- سید عباس صالحی اجماع وزرای سلف است. صرف نظر از موضع موافق و بلکه مدافع برخی وزرای پیشین که امروز از بزرگانند؛ بویژه دو وزیر دکتر روحانی در این وزراتخانه یعنی آقایان جنتی و صالحی‌امیری، او را پیشنهاد داده‌اند. این سرمایه کمی نیست. صادقانه عرض کنم او از معاونین موجود، فاضل‌تر و در بدنه وزارتخانه بویژه استان‌ها محبوب‌ترند.
به گزارش ایرنا، دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری 17 مردادماه در نامه ای، فهرست اعضای کابینه دوازدهم را به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرد که در این فهرست، سیدعباس صالحی به عنوان گزینه پیشنهادی برای تصدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معرفی شده است.
جلسه رای اعتماد نمایندگان به وزیران پیشنهادی کابینه دوازدهم، از دیروز، 24 مردادماه در مجلس شورای اسلامی آغاز شده است.
فراهنگ ** 1355 ** 1823 دریافت: علی اکبر قزوینیان** انتشار: طاهره نبی اللهیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *