سرانه فضای ورزشی مدارس البرز پایین تر از میانگین کشوریبه گزارش ایرنا، امروزه درفرآیند مدیریت و برنامه ریزی و تصمیم گیری کلان پرداختن به ورزش به عنوان یکی از محورهای اصلی بالندگی و شکوفایی استعدادها در آحاد یک ملت است که این مهم در کشور از سوی دولت تدبیر و امید مورد توجه ویژه قرار گرفته است.
به گفته بزرگان عقل سالم در بدن سالم است و مردم با پرداختن به ورزش نه تنها از سلامتی جسمانی برخوردار خواهند بود، بلکه به دلایل علمی از شادابی و سلامت روح و روان بهره مند می شوند.
در کشورهای پیشرفته و صنعتی مردم با خیال آسوده تر و رغبت بیشتری به ورزش می پردازند و بی سبب نیست که درجدول رده بندی کارشناسان بین الملل در امور اجتماعی ،وجود امکانات ورزشی مدرن و کامل و اقبال مردم از ورزش را جزو امتیازات و برتری های کشورهای صنعتی و پیشرفته نسبت به کشورهای جهان سوم و رو به رشد قلمداد می کنند.
برنامه ریزی ، مدیریت ، اتحاد ، بودجه وامکانات نقش مهمی در ترویج فرهنگ ورزش عمومی و تخصصی در جامعه دارد.
برغم تعداد قابل توجه دانش آموزان، آموزش و پرورش البرز، فضای ورزشی این استان با میانگین سرانه فضای ورزشی در کشور فاصله زیادی دارد.
آموزش و پرورش البرز با کمبود فضای تخصصی ورزشی از جمله سالن، زمین ورزشی مشخص و استخر مواجه است.
استاندار البرز در این زمینه به ایرنا گفت : برای ایجاد زیرساخت های ورزشی، آموزشی فرهنگی و نیاز به ایجاد یک موج مشارکتی از سوی مسئولان کشوری، استانی و خیرین برای دانش آموزان در این استان داریم.
سید حمید طهایی افزود: بر اساس گزارش کارشناسان حوزه ورزش، سرانه ورزشی دانش آموزی در استان البرز 6 سانتی متر و 4 میلی متر است.
وی اظهار کرد: برای کاهش فاصله سرانه ورزشی برای دانش آموزان نسبت به میانگین کشوری که 24 سانتی متر می باشد، لازم است اقدامات گسترده ای در بخش ورزش دانش آموزی صورت گیرد.
وی تصریح کرد: استان البرز در بخش فضای ورزشی دانش آموزی با مشکلات زیادی روبرو است که رفع آن نیاز به نگاهی فرا استانی و ملی دارد.
وی با بیان اینکه در دولت تدبیر و امید اقدامات مناسبی در زمینه تقویت زیرساخت های ورزشی در حوزه ورزش دانش آموزی و جوانان در این استان انجام شده است ولی به دلیل محرومیت ها و تعداد زیاد دانش آموزان در البرز با کمبود فضا و تجهیزات ورزشی در البرز روبرو هستیم.
استاندار البرز در ادامه به رویکرد قهرمان پروری ورزشی در حوزه آموزش و پرورش البرز پرداخت و خاطر نشان کرد: به رغم همه کمبود فضا و امکانات ورزشی به لطف الهی و همت والای دانش آموزان و مربیان تربیت بدنی در 4 سال گذشته شاهد کسب مدال های رنگارنگ از سوی دانش آموزان فعال در رشته های تخصصی ورزشی در سطوج کشوری و بین المللی بوده ایم.
طهایی یاد آور شد: کمبود زیرساخت های ورزشی فرآیند تمرین و تلاش را برای بر سکوی قهرمانی نشستن دانش آموزان البرزی با سختی ها و هزینه های زیادی روبرو می کند ولی آنچه دانش آموزان را در این راه ثابت قدم بر می دارد همان پشتکار، انگیزه و پاسخ مثبت دادن به زحمات والدین و مربیان و مدیران دلسوز در حوزه آموزش و پرورش البرز است.
وی اضافه کرد: دانش آموزان البرزی در فضاهای ورزشی روباز و سربسته ای به تمرین می پردازند که از نظر تجهیزات و فضا کامل نیستند.
مدیر کل آموزش و پرورش البرز نیز در این زمینه به خبرنگار ایرنا گفت: ورزش یکی از ساحت های شش گانه وزارت آموزش و پرورش برای رسیدن به مراتبی از حیات طیبه با عنوان ساحت زیستی و بدنی است که بر این اساس باید به ورزش دانش آموزان به ویژه دختران توجه بیشتری کرد.
خسرو ساکی با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب در زمینه توجه به ورزش در بین کودکان، نوجوانان ،جوانان و آحاد جامعه، خاطر نشان کرد: مقام معظم رهبری دانش آموزان را به تحصیل ، تهذیب و ورزش ترغیب کردند چراکه این عامل باعث رشد و شکوفایی می شود.
وی یادآور شد: تحصیل ارتقاء دانش، تهذیب رشد اخلاق و معنویت و ورزش باعث تندرستی و سلامت می شود که در سند تحول بنیادین وزارت آموزش و پرورش به این مهم توجه شده است.
مدیر کل آموزش و پرورش البرز از سلامت جسم و روان افراد به عنوان یکی از عوامل مهم رشد و توسعه یک جامعه یاد کرد و افزود: برای رسیدن به جامعه ای توسعه یافته و خلاق باید به ورزش اهمیت داد و آن را در ردیف واجبات زندگی روزانه قرار داد.
ساکی با بیان اینکه به ورزش دختران در کشور باید توجه ویژه ای شود، تصریح کرد: دختران بانوان آینده ایران زمین هستند که در در کانون خانواده و اجتماع مسئولیت سنگینی بر عهده دارند لذا این مادران آینده باید جسم و روح سالم داشته باشند.
وی اضافه کرد: وزارت آموزش و پرورش برای توسعه ورزش در جامعه به ویژه در بین جامعه هدف ، برنامه های مختلفی دارد که یکی از آن برنامه ها، برگزاری مسابقات دانش آموزی در سطح کشوری است.
وی ادامه داد: ورزش تمرینی برای شادی و نشاط، اعتماد به نفس، استقامت، قانون مندی ، قانون گرایی، مسئولیت پذیری و ایفای مسئولیت در طول زندگی است.
ساکی گفت: ورزش میدان مسابقه و تلاش برای پرورش و تهذیب مکارم اخلاقی و رشد ابعاد شخصیت انسان است.
مدیرکل آموزش و پرورش البرز بیان کرد: استان البرز 440 هزار دانش آموز دارد که فضاهای روباز و بسته آن نمی تواند پاسخگوی این جمعیت بالا که با جمعیت کل تعدادی از استان های کشور برابری می کند ،باشد.
ساکی با بیان اینکه در طول سال تحصیلی دانش آموزان 2ساعت زنگ ورزش در برنامه هفتگی اشان دارند، خاطر نشان کرد: هر روز بین 10تا 15 دقیقه دانش آموزان در داخل حیاط مدرسه به نرمش در قالب برنامه صبحگاهی می پردازند.
وی با اشاره به اینکه وضعیت ورزش دانش آموزان در دولت تدبیر و امید رشد مطلوبی داشته است ،اضافه کرد: از سوی معاونت تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش در 4سال گذشته طرح های مختلفی چون حیات پویا، المپیاد های ورزشی درون مدرسه ای، کانون های ورزشی درون مدرسه ای و برون مدرسه ای و طرح مدرسه قهرمان به اجرا در آمده است
مدیرکل آموزش‌و پرورش استان البرز بررسی فضاهای اماکن ورزشی نیمه‌ تمام تحت پوشش آموزش‌و پرورش را ازجمله موارد حائز اهمیت برشمرد و گفت: با توجه به رشد جمعیتی استان با کمبود سرانه و زیرساخت‌های ورزشی مواجه هستیم.
ساکی با تاکید بر اینکه در حال حاضر 14 پروژه نیمه‌ تمام ورزشی در البرز وجود دارد که جز اولویت‌های اداره کل نوسازی البرز است، افزود: سال گذشته 360 میلیون تومان اعتبار از محل یک درصد اعتبارات ادارات استانی از طریق سازمان برنامه و بودجه استان به اداره کل نوسازی و تجهیز مدارس البرز واریز شد.
وی تصریح کرد: تربیت‌بدنی آموزش‌ و پرورش البرز باوجود تمام کمبودها توفیقات خوبی کسب کرده است به‌گونه‌ای که طی سال گذشته 570 ورزشکار دانش‌آموز به مسابقات کشوری اعزام شدند که تا کنون این افراد موفق به کسب 250 مدال رنگارنگ شدند.
معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش البرز گفت : استان البرز در بخش فضا و تجهیزات ورزشی در سطح بسیار پایینی قرار دارد.
فرشید علیزاده اظهار کرد: در حال حاضر حدود 14 پروژه ورزشی به صورت نیمه تمام در این استان وجو دارد که بعضی از این پروژه ها ،پیشرفت فیزیکی کمی دارند و تکمیل آنها نیازمند تخصیص اعتبار است تا در صورت تامین اعتبار به بهره برداری برسد و در خدمت ورزش دانش آموزی و جامعه قرار گیرد.
معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش شهر البرز گفت: سرانه ورزش برای دانش اموزان در البرز بسیار پایین است و اعضای شورای آموزش و پرورش البرز نیز همواره بر کمبود سرانه ورزش دانش آموزی در این استان تاکید دارند.
علیزاده افزود: این کمبود را به وضوح با توجه به جمعیت دانش آموزی و میانگین کشوری می توان مشاهده کرد.
وی تصریح کرد : استان البرز در بخش فضا و تجهیزات ورزشی در سطح بسیار پایینی قرار دارد.
وی در ادامه به سرانه فضای ورزشی روباز برای دانش آموزان در کشور که 139 متر است پرداخت و اظهار کرد: در استان البرز این سرانه 6.5 سانتی متر است.
علیزاده خاطرنشان کرد: کانون های ورزشی درون مدرسه ای در مدارسی که مدیران آنها علاقمند بوده و فضای مناسب دارند، برپا می شود که در این کانون ها، در یک رشته ورزشی آموزش های تخصصی خارج از ساعت رسمی مدرسه به دانش آموزان ارائه می شود.
استان البرز 440 هزار دانش آموز دارد.
2819/1535خبرنگار: مهین مالمیر**انتشار دهنده:داریوش غفاریانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *