سخنگوی وزارتخارجه آمریکا: شهرک سازی اسرائیل به صلح کمک نمی کندبه گزارش خبرنگار ایرنا، هدر نوئرت روز پنج شنبه در نشست خبری خود افزود: مقامات اسرائیلی پیشتر گفته اند که نظرات ترامپ را در نظر خواهند گرفت.
وی ادامه داد: با این حال، همه می دانند که این موضوع پیچیده ای است، اجازه می دهیم دیپلمات ها کار خود را انجام دهند و موضع خاصی در مورد اقدامات شهرک سازی اخیر نمی گیریم.

**ترکیه
سخنگوی وزارتخارجه آمریکا همچنین در پاسخ به سوالی درباره ترکیه و این که آیا علیه این کشور از تحریم استفاده می کنند یا خیر، گفت: ترکیه یکی از متحدان ما در مبارزه با داعش است و تا به حال تهدیدی از طرف آنها مطرح نشده است اما همیشه گزینه تحریم ها را روی میز داریم و اگر لازم باشد از آنها برای حل مسائل بین الملل استفاده می کنیم.

**اروپا
نوئرت همچنین به سفر جان سالیوان معاون وزیر خارجه آمریکا به چند کشور اروپایی و شرکت در کنفرانس امنیتی مونیخ خبر داد و افزود: سالیوان به اروپا سفر می کند تا درباره سیاست های هسته ای و دفاعی با مقامات اروپایی مذاکره کند.
وی اظهار کرد: سالیوان درباره موضوع اوکراین و حمایت از تمامیت ارضی این کشور نیز با مقامات اوکراینی صحبت خواهد کرد و در لتونی با مقامات این کشور برای بررسی وضعیت نیروهای ناتو در مرز روسیه ملاقات خواهد کرد.

**پاکستان
سخنگوی وزارتخارجه آمریکا همچنین درباره پاکستان گفت: جامعه بین المللی نگرانی هایی در مورد دولت پاکستان و سیاست های مبارزه با پولشویی آنها دارد.
نوئرت از تشکیل گروه جدیدی خبر داد که بنا دارد با دولت پاکستان همکاری کند تا در مورد این موضوع فعالیت بیشتری داشته باشد. وی تصریح کرد: فعالیت های این گروه محرمانه است و نمی توانیم اطلاعاتی در مورد آن بدهیم.

**ونزوئلا
سخنگوی وزارتخارجه آمریکا به انتخابات ونزوئلا هم اشاره کرد و گفت: در مورد ونزوئلا خبرهای بسیاری بدی می رسد و مردم تحت فشار بسیار زیادی هستند. واضح است که یک بحران انسانی شدید در این کشور وجود دارد.
نوئرت افزود: اگر ما و متحدانمان علیه ونزوئلا تحریم صادر کنیم، تلاش خواهیم کرد که مردم تحت تاثیر آن قرار نگیرند و فقط دولت هدف آن باشد.
وی ادامه داد: من اطلاعی ندارم که آیا چیزی باقی مانده است که ما هدف قرار نداده باشیم و اینکه آیا تاثیر این تحریم ها بر مردم دیده شود یا نه؛ تصمیم دولت های خود این کشورهاست. زیرا این آنها هستند که تصمیم می گیرند منابع خود را چگونه صرف کنند.

**عراق
سخنگوی وزارتخارجه آمریکا درباره بازسازی عراق هم گفت: ما قبلا تریلیون ها دلار برای پروژه های بزرگ عراق هزینه می کردیم اما دیگر سیاست این دولت نیست.
نوئرت افزود: ما همچنان حضور خواهیم داشت اما بیشتر تلاش خواهیم کرد که همسایگان و دیگر کشورها در این بازسازی ها مشارکت کنند. مقامات سعودی و کویت در این باره استقبال کرده اند.
وی بدون در نظرگرفتن اشتیاق شرکت های بین المللی و همچنین کشورهای دیگر برای ارتقای همکاری های دوجانبه و چندجانبه با ایران، ادامه داد: ممکن است ایرانی ها نیز وارد این موضوع شوند اما به مقامات تمامی کشورها هشدار می دهیم که هر جا ایران وارد شود معضل و مشکل هم وارد می شود، بهتر است آنها در این مورد هشیار باشند.

**کره شمالی
سخنگوی وزارتخارجه آمریکا درباره کره شمالی هم اظهار کرد: سیاست بین المللی در مورد کره شمالی پاکسازی سیستم هسته ای این کشور است. در کنار این سیاست، طرح فشار حداکثری وجود دارد که هدف آن پاکسازی هسته ای در این کشور است.
نوئرت افزود: مقامات کره شمالی هنوز نشان نداده اند که آماده اند تمامی تاسیسات هسته ای خود را از بین ببرند.

**غزه
وی درباره اوضاع اسفناک مردم غزه که به دلیل محاصره ظالمانه رژیم صهیونیستی و حمایت آمریکا به خصوص در شورای امنیت از رژیم به وجود آمده است، گفت: ما تشخیص می دهیم که غیرنظامیان در غزه به شدت تحت فشارند و از کمبود تسهیلات بهداشتی و درمانی رنج می برند.
سخنگوی وزارتخارجه آمریکا افزود: ما همچنین تشخیص می دهیم که پولی که باید صرف مردم غزه شود،‌توسط حماس صرف کارهای دیگر همچون تونل سازی در مرزهای مصر می شود.
نوئرت خاطرنشان کرد: ما در وزارت خارجه به این موضوعات توجه داشته ایم و با مقامات اسراییلی صحبت کرده ایم که انتقال دارو به غزه آسان تر شود اما تا زمانی که غزه تحت کنترل مسئولان قانونی فلسطینی و تشکیلات خودگران قرار نگیرد، این مشکلات باقی خواهند ماند.
اروپام**1429
ناشر: محسن طاهرزادهانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *