راه اندازی مدارس «دوستدار زندگی» در کشورمحمد مصطفوی روز چهارشنبه در حاشیه دوره آموزشی همیار مشاوران قطب چهار کشوری ویژه پسران در زنجان در جمع خبرنگاران افزود: طی سال تحصیلی 95 – 96 در شهر تهران 10 مدرسه مجری طرح دوستدار زندگی بودند که در سال تحصیلی جدید در هر استان این مدارس راه اندازی خواهد شد.
وی تاکید کرد: باید امکان دایر کردن مدارس در 2 نوبت صبح و بعدازظهر وجود داشته باشد. مشاور وزیر آموزش و پرورش گفت: طرح مدارس دوستدار زندگی به صورت آزمایشی در شهر تهران اجرا شد و طرحی متفاوت بود که به حتم باید این مدارس رویکرد بهره گیری از ظرفیت نهادهای بیرونی را داشته باشند.
مصطفوی خاطرنشان کرد: مدرسه کانون محله و بستری به شمار می رود که اصناف، نهادها، فرمانداری و شهرداری در آن حضور داشته باشند تا دانش آموز و خانواده احساس کند که مدرسه می تواند نقطه امیدی برای بهزیستی روانشناختی و حل مسائل باشد.
وی ادامه داد: مدارس دوستدار زندگی باید الگویی بسیار مناسبی از فرهنگ ایرانی – اسلامی باشد چرا که در زندگی به آن نیازمندیم.
معاون اداره کل امورتربیتی و مشاور وزارت آموزش و پرورش، از فعالیت 17 هزار و 600 مشاور تخصصی در مدارس کشور خبرداد و گفت: از این تعداد یکهزار و 200 نفر در هسته های مشاوره فعالیت دارند.
مصطفوی تاکید کرد: برخی از استان ها که مشاور مازاد در مقطع تحصیلی متوسطه اول دارند، در مدارس ابتدایی و متوسطه دوم مشغول به خدمت هستند.
وی اظهارکرد: مدارس کشور نیازمند 34 هزار مشاور دیگر است که جذب این نیروها نیازمند مجوز از مجلس شورای اسلامی و اعتبارات دولتی است.
معاون اداره کل امورتربیتی و مشاور وزارت آموزش و پرورش گفت: در کنار 17 هزار و 600 مربی 40 هزار همیار مشاور وجود دارد که از توانایی دانش آموزان استفاده شده است.
مصطفوی افزود: همیاران مشاور به دلیل شرایط سنی به راحتی با دانش آموزان ارتباط برقرار می کنند، ایجاد نشاط و شادابی در مدرسه از طریق شناسایی دانش آموزانی که نیازمند خدمات مشاوره هستند، انجام می شود.
هدف مدارس دوستدار زندگی، توانمندسازی کارکنان مدارس، دانش‌آموزان و اولیا، تقویت هویت شغلی و فعال کردن استعدادها و پتانسیل اجرایی و مدیریتی کارکنان مدرسه در ارتباط با نوجوانان و والدین آنها، افزایش مسئولیت پذیری فردی و اجتماعی، ارتقای سلامت روان و سلامت اجتماعی در این گروه و کسب مهارت ایجاد تغییر در خود و دیگران و کمک به دانش‌آموز در طراحی مسیر زندگی تحصیلی شغلی و اجتماعی است.
به گزارش ایرنا، همایش همیار مشاوران قطب چهار کشوری با شرکت 250 دانش آموز پسر دوره اول متوسطه و مشاوران مدارس استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، همدان، اردبیل، قزوین و زنجان در محل کانون فرهنگی وتربیتی شهر زنجان در حال برگزاری است.
7325/6085
خبرنگار: حدیث ابوالحسنی ** انتشار دهنده: رویا رفیعیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *