رئیس اتحادیه سراجان: واردات کیف مدارس 25درصد کاهش یافته استبه گزارش یکشنبه ایرنا از تارنمای اتاق اصناف ایران، «محسن خردمند» با بیان اینکه کیفیت تولیدات داخلی در سال های اخیر افزایش یافته است، افزود: تولیدکنندگان داخلی کالای مرغوب و با کیفیت تولید می کنند اما کالای ایرانی مستلزم حمایت مسئولان و همچنین فرهنگ سازی است تا مصرف کنندگان نیز خرید کالای ایرانی را در اولویت قرار دهند.
وی با تاکید بر اینکه ارائه تسهیلات با سود بالا راه حمایت از تولید نیست، تصریح کرد: تولیدکننده داخلی به حمایت واقعی نیاز دارد نه شعاری.
خردمند افزود: در حال حاضر در عمل شاهد هیچ گونه اتفاقی نیستیم، 2 سال است مساله بسته حمایتی مطرح شده، اما بعد از دو سال هنوز اجرایی نشده، ضمن اینکه ظاهرا قرار است با سود 18 تا 20 درصد تسهیلات پرداخت شود که برای تولیدکنندگان باصرفه نیست.
رئیس اتحادیه سراجان گفت: اساس حمایت از تولید ارائه تسهیلات با سود اندک است تا تولیدکننده بتواند محصول رقابتی تولید کند؛ اینکه بخواهد بیشتر از درآمد خود با توجه به رکود بازار سود وام بپردازد، منطقی نیست و نام این گونه پرداخت تسهیلات را نمی توان حمایت از تولید گذاشت.
خردمند گفت: با توجه به این‌که مصرف کیف مدرسه‌ فصلی است، اگر تولید‌کننده‌ای تولید کند و نتواند محصولش را به فروش برساند باید تا سال آینده آن ها را در انبار ذخیره کند و هزینه های جانبی دیگری نیز بپردازد ؛ این در حالی است که در این مدت مدل‌های جدیدی وارد بازار می‌شود و علاوه بر مالیات، باید بیمه و هزینه‌های دیگری را نیز بپردازد.
وی تاکید کرد: اگر تضمینی وجود داشته باشد که تولید‌کننده بتواند تمام کالاهای خود را بفروشد، طبیعی است تولیدکنندگان تشویق می شوند و می‌توانند ایده‌های جدید و جذاب تری برای کیف‌های مدارس ارائه دهند.
وی ادامه داد: تولیدات ایرانی توانایی رقابت با کالاهای مشابه خارجی را دارند ضمن اینکه هم اکنون تولیدات داخلی بسیار با کیفیت تر از محصولات بی کیفیت چینی هستند، اما فضای رقابت برای تولیدکننده داخلی وجود ندارد و قوانین محدوده کننده زمینه صادرات را از بین برده است.
خردمند همچنین درباره ارائه نقوش اسلامی و طرح شخصیت های ایرانی بر روی کیفت مدارس گفت: این کار به لحاظ فرهنگی بسیار ارزشمند است اما ابتدا باید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و یا دیگر ارگان ها پیشقدم شوند و یک سری سفارش به تولیدکنندگان بدهند تا تولیدکننده با اطمینان از فروش این نوع کالاها را تولید کند و تبلیغ هم با این کار صورت گیرد.
وی همچنین درباره برگزاری نمایشگاه پاییزه گفت: اتاق اصناف تهران هنوز تصمیمی برای برگزاری نمایشگاه پاییزه اتخاذ نکرده است. ظاهرا قرار است یک نمایشگاه در مصلی از تاریخ 14 تا 25 شهریور ماه جاری دایر شود اما در حال حاضر برگزاری نمایشگاه به نفع تولیدکنندگان نیست.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
‏IRNAeco@
اقتصام**9132**1561**تنظیم: فرزانه سلامت بخش**انتشار:مژگان تواناانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *