در زمینه تحت پوشش قرار دادن کودکان واجب التعلیم با استاندارد جهانی فاصله داریممجید قدمی روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار گروه فرهنگی ایرنا با بیان اینکه بودجه سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور نسبت به چهار سال گذشته حدود چهار برابر شده، افزود: جمع دانش آموز تلفیقی تحت پوشش سازمان هم اکنون حدود 130 هزار نفر است که این تعداد دانش اموز در 10 هزار و 570 مدرسه و زیر نظر 23 هزار نیروی انسانی تحصیل می دهند.
وی ادامه داد: بیشترین گروهی را که تحت پوشش داریم دانش آموزان آسیب دیده ذهنی هستند و ناشنوایان و نابینایان در رتبه های بعدی قرار دارند. گروه های چند معلولیتی و اوتیسم هم از جمله این دسته افراد هستند که حدود 2 هزار دانش آموز اوتیسم داریم و برنامه های آموزشی خیلی خوبی برای این دسته از دانش اموزان طراحی و اجرایی شده و در این رابطه معلمان گروه اوتیسم هم دوره های آموزشی ویژه را گذرانده اند.
قدمی با بیان اینکه عدد مشخصی برای کودکان بازمانده از تحصیل نمی توان اعلام کرد، افزود: در کشور بخصوص در مناطق دور افتاده و روستایی که مدرسه نداریم همچنان خانواده هایی بسر می برند که اعتقادی به ادامه تحصیل فرزندان خود ندارند و از این رو نمی توان عدد سریع و صحیح از دانش آموزان بازمانده از تحصیل اعلام کرد.
معاون وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: پدیده پنهان کاری فرزندان برای جلوگیری از ادامه تحصیل که در برخی مناطق دور افتاده و روستایی وجود دارد امری ناپسند و به دور از دستورات دین و شرع است.
وی با بیان اینکه اکنون 110 مرکز شبانه روزی در سطح کشور بطور رایگان آماده ارائه خدمت به دانش آموزان بازمانده از تحصیل وجود دارد، افزود: عدد تحت پوشش سازمان مدارس استثنایی به خوبی نشان می دهد که این سازمان با مسایل و مشکلات عدیده ای از جمله ممانعت برخی خانواده ها بخصوص مناطق دور افتاده با حضور فرزندانشان در مدرسه و مهمتر از آن پدیده پنهانکاری فرزندان، مواجه است.
قدمی گفت: بطور کلی در زمینه جذب و تحت پوشش قرار دادن فرزندان واجب التعلیم در کشور با مشکل مواجه هستیم، و از طرفی با استاندارد جهانی فاصله داریم و از خانواده های که تاکنون نسبت به ثبت نام فرزندان خود اقدام نکرده اند، درخواست داریم به مراکز آموزش و پرورش مناطق خود مراجعه و از امکانات رایگانی که فراهم شده برای آینده بهتر فرزندان خود، بهره برداری کنند.
وی با بیان اینکه آمار پوشش دانش آموزان استثنائی طی سالهای اخیر از سوی این سازمان از لحاظ کمی و آموزش مربیان از لحاظ کیفی، گویای سطح فعالیت سازمان مدارس استثنایی است، افزود: در سال 92 دانش آموزان تحت پوشش این سازمان 110 هزار نفر بود که در سال جاری به حدود 130 هزار نفر افزایش یافته و از نظر محتوایی آموزش مربیان رشد چشمگیری داشته تا دانش آموز آسیب دیده و چند معلولیتی بازمانده از تحصیل به حداقل کاهش یابد.
قدمی با بیان اینکه رشد افزایش تحت پوشش دانش آموزان استثنائی طی این مدت به خاطر فرهنگ سازی، تشخیص به موقع کارشناسان، ایجاد مدارس شبانه روزی از سوی دولت و همچنین مشارکت خانواده ها در امر تحصیل فرزندان است، اظهار کرد: در این رابطه هیچگونه افزایش معلولیت نداشته ایم بلکه همکاری مردم در این زمینه پوشش دانش آموزان معلول را افزایش داده است.
فراهنگ ** 1417 ** خبرنگار: سید مهدی حسینی * انتشار: امید غیاثوندانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *