درخواست رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از یک رهبر بودایی میانمار برای پایان آزار اقلیت روهینگیابه گزارش روز شنبه ایرنا، ‘ابوذر ابراهیمی’ رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در پیامی به دکتر ‘آشین نیانیسارا’ رئیس مرکز آکادمی بین ‌المللی بودایی ‘سیتاگو’ میانمار که یک نسخه از آن در اختیار ایرنا قرار گرفت، از وی خواست فضای دلهره و غم‌انگیز موجود بین مسلمانان و بودائیان را در جامعه میانمار به فضای پایدار صلح و دوستی و مدارا تغییر دهد.
گروهی مسلح با نام ‘ارتش رستگاری روهینگیا آراکان’ دو هفته پیش عملیات مسلحانه ای علیه ایستگاه های پلیس و ارتش میانمار در استان راخین انجام داد که پیامد آن واکنش خشونت بار نظامیان میانمار و کشته شدن حدود 400 نفر و فرار صدها هزار روستایی روهینگیایی به سمت بنگلادش بود. در این عملیات هزاران خانه روستایی روهینگیایی ها نیز به آتش کشیده شد.
وی در این پیام با تاکید بر اینکه پیام تمام ادیان الهی و آیین ‌های بشری بعد از دعوت به حق و حقیقیت؛ پاسداشت صلح و دوستی و احترام و مهربانی به همه انسان‌هاست، اعمال خشونت و افراط ‌گرایی را هنگامی ‌که منتسب به ادیان و آیین‌های مذهبی می شود؛ اسفبار و نگران‌کننده ‌تر دانست، زیرا منجر به قضاوت‌های ناصواب در کارآمدی دستورات مذهبی می شود.
رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در پیام خود به رئیس مرکز آکادمی بین ‌المللی بودایی ‘سیتاگو’ میانمار تصریح کرد: جهان پرآشوب کنونی از بحران افراط ‌گرایی به‌ نام دین و یا نژاد؛ بسیار در رنج و عذاب است و هر روز شاهد کشتار انسان‌های بیگناه و تخریب شهرها و عبادتگاه‌ ها از سوی گروه‌ هایی ‌است که صرفا خود را مؤمن دانسته و دیگران را متهم کرده و جواز قتل و غارت آن‌ها را صادر می کنند.
وی تاکید کرد: هیچ دین و آئینی نمی ‌پذیرد انسانی به صرف بودایی یا مسلمان بودن و یا وابسته به این قوم و آن قوم بودن از حق حیات محروم شود و جان و مال او مورد تعرض قرارگیرد.
وی با اشاره به اخبار و مستندات متعدد از رفتار خشونت ‌آمیز میان برخی از اهالی کشور میانمار از مسلمان و بودایی که قلب هر انسانی را به درد می ‌آورد، تاکید کرد ریشه خصومت‌ ها در آن منطقه چه دینی باشد و چه قومی؛ راه حلی جزء گفت وگو ندارد.
رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی آمادگی خود را برای رفع این بحران انسانی (آزار و شکنجه اقلیت مسلمان روهینگیا) با همکاری رئیس مرکز آکادمی بین ‌المللی بودایی ‘سیتاگو’ میانمار در چارچوب دیدارها وگفت وگوهای سازنده گذشته اعلام کرد.
آساق**1611**انتشاردهنده: رضاپیمان یغماییانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *