حضور در اختتامیه جشنواره شعر نیاوران آزاد است/ کنسرت ایتالیایی بل کانتو اجرا شدبه گزارش روز چهارشنبه ایرنا از روابط عمومی بنیاد آفرینش های هنری نیاوران ،در این جشنواره در مجموع 733 شاعر شرکت کردند که در بخش آزاد 2 هزار و 299 اثر در چهار بخش کلاسیک، سپید، ترانه و طنز به دبیرخانه جشنواره ارسال شد. در بخش ویژه این جشنواره که همچون دوره های گذشته به دو موضوع محیط زیست و صلح جهانی اختصاص داشت نیز 928 قطعه شعر دریافت شد
در آیین پایانی جشنواره شعر نیاوران با پخش کلیپ و تقدیر از خانواده افشین یدالهی، یاد و خاطره این شاعر و ترانه سرا از داوران دوره های پیشین جشنواره گرامی داشته می شود .
همچنین از سومین مجموعه کتاب شعر این جشنواره که منتخبی از آثار شاخص ارسال شده توسط شاعران سراسر کشور به دبیرخانه جشنواره است با عنوان ‘ پایتخت شعر 3’ رو نمایی می شود.
حضور کلیه علاقمندان به ادبیات در آیین پایانی سومین جشنواره شعر نیاوران که در تاریخ سه شنبه 28 شهریور ماه ساعت 17 در سالن خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران برگزار می شود آزاد است.

** بل کانتو برای بار دیگر آثار جوزپه وردی را به صحنه برد

کنسرت گروه کر بل کانتو شب گذشته چهاردهم شهریورماه با اجرای آثاری از آهنگساز شهیر ایتالیایی جوزپه وردی همچون اپرا مکبث و اپرا نیروی سرنوشت در تالار وحدت برگزار شد.
به گزارش روز چهارشنبه گروه فرهنگی ایرنا ، خوانندگان آواز زیبا در کر بزرگ بل کانتو به رهبری نیما پناهی ها برای بار دیگر میزبان مخاطبان خود در تالار وحدت بودند و اجرایی دیگر از آثار بزرگ اپراهای ایتالیایی را به صحنه بردند. این گروه در این سال ها آثار بسیاری از اپراهای ایتالیایی را به اجرا گذاشته اند که در میان آن ها آثار آهنگساز برجسته جوزپه وردی سهم بیشتری داشته است. اپراهایی چون نابوکو، لا تراویاتا، دون کارلو، ارنانی و ریگولتو، در اجراهای قبلی بل کانتو به اجرا در آمده تاثیرگذار و خاطره ساز بوده اند.
در اجرای شب گذشته این گروه دو اپرای دیگر از جوزپه وردی به اجرا در آمد که هر دو این اپراها در شمار برجسته ترین شاهکارهای تاریخ اپرا هستند. یکی اپرای مکبث برگرفته از تراژدی مکبث اثر ویلیام شکسپیر و دیگری اپرای نیروی سرنوشت (لا فورتسا دل دستینو) که هر دوی آنها ساخته جوزپه وردی بر روی لیبرتوی (اپرا نامه) فرانچسکو ماریا پیاوه بوده و در کنسرت شب گذشته نیز بل کانتو به خوبی از پس اجرای آن برآمد.
گروه با ترکیبی از خوانندگان سوپرانو، آلتو، تنور و باس و نوازندگانی از سازهایی پیانو، فلوت، ابوا، ویولن، ویولا، ویولنسل، کنترباس و سولیست تنور بر روی سن حاضر شدند. بهنام ابوالقاسم پیانیست، امین عطایی کنسرت مایستر، شقایق صادقیان نوازنده فلوت، نازنین احمدزاده نوازنده ابوا، نوید شعبان زاده نوازنده ویولن، کاوه تسعیری نوازنده ویولا، بهرنگ معتمدی نوازنده ویولنسل و هادی اسماعیلی نوازندگی کنترباس را برعهده داشتند هادی بادوام نیز سولیست تنور بود.
گروه خوانندگان بل کانتو نیز؛ در بخش سوپرانو سحر اسلامبولچی، سمانه پایا، آتنا تقوی، صهبا خلیلی امیری، شیوا سلمانی، بهشته صفاخواه، فوژان مالکی، سیما مرزبان، فرین مقدم، غزاله مهرابی، پیتا یاسری، در بخش آلتو طراوت بافزونی، فاطمه حیدری، نیوشا خالقی، طراوت سلحشوری، نگین صدق گویا، غزاله طوسی، بهار مرسلی، مرضیه مولایی، ندا نوری، در بخش تنور سعید اسماعیلی، هادی بادوام، احسان تمرآبادی، آرش فراست، آرون فرد و در بخش باس میلاد بنی کلامی، پرهام دمشقی، نیما گچ پز بودند.
13 قطعه به اجرا درآمد که در میان آن ها قطعات دشواری نیز وجود داشت. اپرای ریگولتو، اپرای ایل ترواتوره، اپرای مکبث، اپرای لا فورتسا دل دستینو، اپرای نیروی سرنوشت و … همچون روال همیشگی بل کانتو که پایه و اساس آن اجرای اپراهای ایتالیایی است در تمام رپرتوار این کنسرت نیز حتی یک قطعه به زبان غیر ایتالیایی اجرا نشد و چوب رهبری نیما پناهی ها با اجرای هر قطعه به رقص درآمده و استقبال حاضران در سالن در پایان اجرای هر اثر و این همسرایی و همنوازی شوری برای ادامه کنسرت برمی انگیخت.
نیما پناهی ها پیشتر تاکید کرده بود؛ بل کانتو در تمام این سال ها نقش بسیار بزرگی در آشنایی مردم با این سبک از موسیقی ایفا کرده است و این کنسرت نیز در راستای همین هدف شبی دیگر را در تالار وحدت در زمره اجراهای پیشین خود به ثبت رسانید.
نگین صدق گویا هنرمند عرصه سینما، تئاتر و تلویزیون نیز در اجرای شب گذشته بل کانتو در بخش آلتو حضور داشت که اولین حضور این هنرمند در عرصه موسیقی محسوب می شود. چهره های هنری که دیشب برای تماشای این کنسرت حضور پیدا کردند، از هنرمندان عرصه موسیقی، تئاتر، سینما و ادبیات کشور بودند که ازجمله رافائل میناسکانیان، رضا بابک، بهزاد خداویسی، دکتر افسری، بیژن بیرنگ قابل ذکر هستند.

فراهنگ **1085**1823 دریافت کننده : ناهید پورمند** انتشار: طاهره نبی اللهیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *