حاشیه نگاری خبرنگار ایرنا از برگزاری 2 شب فرهنگی کردستان در برج میلادبه گزارش خبرنگار ایرنا، شب فرهنگی کردستان از ساعت 18 تا 23 شامگاه یکشنبه و دوشنبه در محوطه برج میلاد برگزار شد و با استقبال گرم کردستانی های مقیم تهران و شهروندان تهرانی روبرو شد.
**
شب اول این برنامه فرهنگی با حضور علاقه مندان و با اجرای موسیقی فولکلور، اجرای تئاتر چریکه کاری از دانش آموزان مدرسه دخترانه ابرار سنندج آغاز شد که تشویق حاضران را بدنبال داشت.
**
پرطرفدارترین قسمت شب فرهنگی کردستان رقص (هه لپه رکی) کُردی بود که تماشاچیان و مهمانان را به شوق و هیجان آورده بود و برخی نیز در گوشه و کنار محل برگزاری، گروه رقص را همراهی می کردند.
**
از نکات قابل توجه این برنامه فرهنگی حضور تعدادی مهمان و گردشگر خارجی در برج میلاد و تماشای شب فرهنگی کردستان بود که موسیقی و رقص کردی برای آنان جالب و مهیج بود و از این برنامه عکس و فیلم می گرفتند.
**
از دیگر نکات جالب و جذاب شب فرهنگی کردستان، حضور کُردهای مقیم پایتخت و کردستانی هایی بود که با لباس زیبای کُردی در این جشن فرهنگی شرکت کرده بودند.
رنگ های شاد و زیبای لباس های زنان کُرد حاضر در جشن، چشم هر بیننده ای را به خود جلب می کرد بطوریکه حاضران غیر کُرد از فرصت استفاده کرده و با زنان و مردانی که لباس کُردی به تن داشتند، عکس های سلفی می گرفتند.
**
یکی از قسمت های فعال این جشن، غرفه خانه مطبوعات کردستان بود که محل گفت و شنود و مصاحبه خبرنگاران با چهره های سرشناش کردستانی شده بود.
از وریا غفوری فوتبالیست ملی پوش و سامان عزیزی کشتی گیر فرنگی کار عضو تیم ملی گرفته تا مدیرکل میراث فرهنگی کردستان، نماینده مردم اشنویه و نقده در مجلس شورای اسلامی و اعضای شورای شهر سنندج در این غرفه حضور یافته و با خبرنگاران به گپ و گفت صمیمانه نشستند.
گرفتن عکس سلفی با فوتبالیست و کشتی گیر ملی پوش از دیگر بخش های این برنامه بود؛ دقایق زیادی این 2 ورزشکار سرشناس برای گرفتن عکس سلفی با مردم وقت گذاشتند.
**
در مجموع از شب فرهنگی کردستان بویژه در آیین اختتامیه استقبال خوبی شد که این نشان از جذابیت و غنای فرهنگ و آداب و رسوم استان کردستان دارد.
بازدید مردم از نمایشگاه صنایع دستی و غذاهای محلی کردستان هم در حاشیه این برنامه فرهنگی چشمگیر بود، بسیاری از علاقمندان برای صرف آش دوغ و نان محلی (کلانه) ازدحام کرده بودند.
همچنین این برنامه فرصتی را برای مهمانان و حاضران فراهم کرد تا از برج میلاد (ششمین برج مرتفع جهان) دیدن کنند.
در مراسم اختتامیه ضمن اجرای موسیقی، تئاتر و رقص (هه لپه رکی) از هنرمندان، مسئولان شهرداری و اعضای شورای شهر، خوانندگان، خانواده ابوالقاسمی بدلیل بخشش قاتل فرزندشان، معلم فداکار مریوانی و سرمایه گذاران موفق بخش خصوصی کردستان تجلیل به عمل آمد.
جشن شب فرهنگی کردستان در بخش های مختلف موسیقی، تئاتر، نمایشگاه سردیس هنرمندان و شاعران نامدار کردستان، نمایشگاه صنایع دستی و غذاهای سنتی و غرفه مطبوعات استان برگزار شد.
این برنامه به همت شورای شهر و شهرداری سنندج و با حمایت و همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی کردستان و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان برگزار شد.
به گزارش ایرنا، شب های فرهنگی کردستان با همکاری شهرداری و شورای اسلامی سنندج، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، خانه مطبوعات و انجمن موسیقی و با حمایت سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کردستان با اجرای برنامه های متنوع فرهنگی و هنری بمدت 2 شب (19 و 20 شهریور) در برج میلاد تهران برگزار شد.
استان کردستان با بیش از یک میلیون و 600 هزار نفر جمعیت در غرب کشور واقع شده و دارای 10 شهرستان است.
خبرنگار: وریا کرمی ** انتشار دهنده: مجید سلیمانی
7355/9102انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *