جشنواره هنرهای تجسمی جوانان، فرصتی برای ظهور استعدادهای جدیدبه گزارش روز دوشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، جشنواره ملی هنرهای تجسمی جوانان فرصتی است تا آینده پژوهی هنرهای تجسمی بررسی شود و می تواند فضایی برای بروز خلاقیت و نمایش استعداد هنرمندان در مسیر بسترسازی و امید به آینده باشد.
بیست و چهارمین جشنواره ملی هنرهای تجسمی جوانان به منظور رقابت در عرصه خلاقیت های هنری، ارتقای سطح تخصصی هنرجویان و با هدف شناسایی، تربیت و معرفی جوانان متعهد با توجه به مؤلفه شایستگی و ارتباط حرفه ای هنرمندان جوان سراسر کشور، قرار است در رشته های مختلف هنرهای تجسمی و در رده سنی 15 تا 24 سال در شهریورماه امسال به میزبانی شهرستان کرمان برگزار شود.
این جشنواره در رشته های هنری، ارتباط تصویری (پوستر)، تصویرسازی، حجم (آهن، گچ، گل و سفال)، خوشنویسی (نستعلیق)، طراحی، عکاسی، کاریکاتور(کارتون، چهره)، نقاشی، نگارگری (نگارگری، گل و مرغ، تذهیب) و هنر جدید ( ویدیو آرت، چیدمان و …) جوانان را تشویق به رقابت می کند.
دبیر بیست و چهارمین جشنواره ملی هنرهای تجسمی جوانان در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: جشنواره هنرهای تجسمی جوانان همه ساله با هدف شناسایی استعدادهای جوانان بین 17 تا 25 سال برپا می شود.
رضوان صادق زاده افزود: همچنین جوانان هنرمند از تمام استانها دور هم جمع می شوند و از نحوه فرهنگ، رفتار، شادی و هنر یکدیگر آشنا می شوند و تبادل فرهنگی و هنری بیشتری بین آنها به وجود می آید.
وی ادامه داد: همه جشنواره ها خود را ملزم نمی دانند که از همه استانها، برگزیده داشته باشند اما وجه تمایز این جشنواره در نحوه گزینش برگزیدگان است که از همه استانها انتخاب آثار داریم به همین دلیل از نظر کیفیت، تفاوت هایی با دیگر جشنواره ها خواهد داشت.
صادق زاده گفت: این رویداد فقط هنرمندان جوان را شناسایی می کند ولی برگزار کننده جشنواره به طور جدی برنامه خاصی برای برگزیدگان ندارد فقط ممکن است سالهای بعد، از حضور افراد برگزیده به عنوان داور استفاده کنیم.
دبیر بیست و چهارمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان با اشاره به تفاوت این دوره نسبت به سالهای گذشته، افزود: از نظر کیفیت اجرایی، تفاوت چندانی در محتوا با سال های گذشته نخواهیم داشت اما در این دوره یک رشته با عنوان «هنر جدید» افزوده ایم که 25 نفر در این رشته شرکت کرده اند و در نهایت، 10 نفر انتخاب و به کرمان فرستاده خواهند شد.
وی ادامه داد: همچنین در این دوره انتخاب 5 یا 6 نفر از استادان و اعضای هیات داوران از میان استادان برجسته شهر میزبان خواهد بود.
صادق زاده درباره مشکلات جشنواره هنرهای تجسمی جوانان نیز گفت: برگزاری جشنواره هر سال در یک استان، مشکلاتی برای ما ایجاد می کند و فقط چند سالی که جشنواره در گرگان برگزار شد مشکلات به حداقل رسید که امیدواریم تمهیداتی در نظر گرفته شود که این جشنواره در یک مکان ثابت برگزار شود.
وی ادامه داد: هر سال حدود 200 تا 250 دانشجو و هنرمند جوان 17 تا 25 سال در شهر برگزار کننده جشنواره، اسکان داده می شود که این رویداد در هر دوره در فضای جدیدی رخ می دهد و بعضا به مشکلات اضافه می شود.
صادق زاده اظهار داشت: این جشنواره در کشف و بروز خلاقیت و استعدادهای هنرمندان جوان بسیار تاثیرگذار است که امیدوارم تمهیداتی بیشتری برای تقویت آنها در نظر گرفته شود و تاکنون جشنواره های زیادی با نگاه به موضوعات هنری برگزار شده که باید سرمایه گذاری بیشتری بر مقوله آموزش در اینگونه جشنواره ها صورت گیرد.
بیست و چهارمین جشنواره ملی هنرهای تجسمی جوانان از 20 تا 23 شهریورماه در کرمان برگزار می شود.
فراهنگ**9338**1055
خبرنگار:صدیقه بهارلو**انتشار: زینب کارگرانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *