تغییر رنگ فرم لباس مدارس؛ خوب یا بداگرچه مسئولان آموزش و پرورش استان گیلان می گویند که نسبت به تغییر فرم لباس مدارس در سال تحصیلی جدید بخشنامه ای ابلاغ نشده اما مدیران مدارس می توانند طی نشست و هماهنگی با انجمن اولیاء و مربیان در این مورد تصمیم گیری کنند، هرچند این موضوع، موجب نارضایتی تعدادی از اولیاء شده است.
جمعی از اولیاء دانش آموزان می گویند دلیلی برای تغییر رنگ یا مدل فرم لباس مدارس وجود ندارد، این تغییرها مشکلاتی را برای ما ایجاد می کند و به لحاظ اقتصادی تهیه لباس جدید برای برخی خانواده ها مشکل است که البته تعدادی دیگر از خانواده ها تغییر رنگ لباس در مدارس را اقدامی مثبت می دانند.

** طولانی شدن رنگ لباس موجب خستگی می شود
یک روانشناس و مدرس دانشگاه در گفت وگو با ایرنا می گوید: گاهی طولانی شدن رنگ لباس فرم دانش آموزان در مدرسه موجب خستگی می شود؛ به عنوان مثال در مدرسه ای سال ها لباس فرم دانش آموزان آن یک رنگ آن هم بی تاثیر و نامناسب بود که امسال نسبت به تغییر رنگ خاصی با تاثیرگذاری بیشتر تصمیم گرفته می شود که این کار مناسبت و قابل قبولی است.
سید کاظم حسینی افزود: اگر تغییر لباس فرم مدارس بر اساس کار کارشناسی صورت گیرد و رنگ خاصی دارای تاثیرگذاری بیشتر بر دانش آموزان انتخاب شود، اقدام منطقی است.
وی با بیان اینکه در انتخاب رنگ لباس فرم دانش آموزان بایستی توجه ویژه ای شود، اظهار کرد: رنگ های تیره بر یادگیری و شخصیت دانش آموزان تاثیر منفی دارد اما رنگ های روشن از جمله سبز، لاجوردی، آبی، سفید، زرد و صورتی مناسب است و بر یادگیری آنان تاثیر مثبتی دارد بنابراین تغییر فرم لباس مدارس بر این اساس در سال تحصیلی جدید اتفاق خوبی است.
این روانشناس بیان داشت: مدیران مدارس برای تغییر لباس فرم بایستی ظرفیت مالی اولیاء را مورد توجه قرار دهند و بعد نسبت به آن اقدام کنند.
وی در ادامه به تصمیم گیری در سال های گذشته نسبت به یک شکل بودن لباس فرم دانش آموزان در مدارس و مزایای آن اشاره و تصریح کرد: این اقدام علاوه بر انضباط و قانونمندی در دانش آموزان، زمینه فخرفروشی بین آنان را از بین می برد.

**دستوری برای تغییر رنگ لباس مدارس ابلاغ نشد
معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش استان گیلان نیز در این باره بیان کرد: این اداره کل نسبت به تغییر فرم لباس مدارس در سال تحصیلی 97 – 96 دستوری ابلاغ نکرده است.
جابر اخلاقی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: اگر مدرسه نسبت به تغییر فرم لباس مدارس به لحاظ مدل و رنگ اقدام کرده، بایستی حتما مصوبه انجمن اولیاء و مربیان و اداره آموزش و پرورش منطقه مربوطه را داشته باشد.
وی با بیان اینکه نسبت به تغییر لباس فرم مدرسه تاکید نشده، اظهار کرد: برای تغییر لباس فرم دانش آموزان در یک مدرسه، بایستی شورای آموزش و پرورش و انجمن اولیاء و مربیان با همدیگر نسبت به این تغییر تصمیم بگیرند.
معاون آموزش و پرورش استان گیلان خاطرنشان کرد: علاوه بر تصمیم گیری در انجمن اولیاء و مربیان در مدارس و دریافت مجوز، مدیر مدرسه بایستی مجوز از منطقه آموزش و پرورش را مبنی بر تغییر فرم لباس مدرسه داشته باشد.
وی بیان داشت: برای تهیه و دوخت لباس فرم دانش آموزان، تفویض اختیار به مناطق آموزش و پرورش در شهرستان های مختلف داده شده تا آنها با نشستی با حضور دستگاه های مربوطه، مکان هایی را معرفی کنند که البته تهیه لباس فرم از آن مکان ها نیز برای اولیاء اجباری نیست.
اخلاقی با بیان اینکه دوخت لباس فرم مدارس بر اساس آیین نامه اجرایی مدارس انجام می گیرد، اظهار کرد: در فصل پنج این آیین نامه در ماده های 64، 65، 66، 67 و تبصره های آن آمده که لباس دانش آموزان از نظر دوخت و رنگ شاد ، دارای ظاهری آراسته و متناسب با محیط آموزشی و تربیتی مدرسه باشد.
در سال تحصیلی گذشته بیش از 375 هزار دانش آموز در مدارس استان گیلان تحصیل کردند.
تهیه گزارش: شادی خورشیدی سدهی ** انتشاردهنده:کبیری
7286/2007انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *