تخصیص 800 میلیون ریال اعتبار برای بازسازی قنات مون اردستانبه گزارش ایرنا، علیرضا غیور روز چهارشنبه در حاشیه برگزاری نشست شورای پدافند غیرعامل اظهار کرد: در این نشست مقررشد اداره های جهادکشاورزی، میراث فرهنگی ، صنایع دستی وگردشگری، آب و فاضلاب ، امور منابع آب، بنیادمسکن وشهرداری اردستان این اعتبار را تامین کنند.
نشست شورای تامین شهرستان اردستان با هدف بررسی راهکار اجرایی مرمت و بازسازی بخشی از رشته فرعی قنات 2 طبقه مون که اوایل هفته جاری در جنوب ساختمان فرمانداری ریزش کرده بود، برگزار شد.
فرماندار اردستان با بیان اینکه امکان فرونشست خانه های واقع شده در روی این قسمت (مسیر قنات) وجود دارد، افزود: مقرر شد این خانه ها تخلیه و کار مقاوم سازی و استحکام بخشی آنها پس از مرمت قنات در نخستین فرصت آغاز شود.
وی با توجه به وجود 16 رشته قنات در داخل شهر اردستان و احتمال بروز این گونه حادثه ها در آینده خواستاری رسیدگی به وضعیت قنات ها و پیش بینی لازم برای بازسازی و نگهداری آنها شد.
وی تهیه طرح جامع قنات های داخل شهر و نقشه های مسیر عبور و اجرای شبکه فاضلاب شهری در محدوده این قنات ها را از شرکت آب و فاضلاب و شهرداری اردستان خواستار شد.
فرماندار اردستان با اشاره به ثبت جهانی قنات 2طبقه مون، استقرار پایگاه جهانی قنوات در این شهرستان را ضروری دانست و گفت: مراتب به استان اعلام خواهد شد تا اقدام عملی انجام پذیرد.
قنات 2 طبقه مون اردستان که یکی از شاهکارهای مهم علم مهندسی قدیم است، تنها قنات دو طبقه جهان و یکی از پیچیده ترین قنوات منحصر بفرد جهان است. این قنات که دارای 28 حلقه چاه است به فاصله سه متر، شامل دو تونل بر روی هم و به صورت دو طبقه ساخته شده است.
منحصر بفرد بودن این قنات به علت جریان دو طبقه آب بر روی همدیگر در مسیری به طول 2.5 کیلومتر است، بنحوی که آب قنات بالایی به قنات زیرین نفوذ نمی کند.
خاک هر دو قنات بلحاظ سختی و نرمی معتدل و از جنس خاک رس چسبنده است که این مهم باعث شده آب از قنات بالایی به زیرین نفوذ نکند، میزان آبدهی قنات فوقانی و زیرین به ترتیب 35 و 45 لیتر بر ثانیه است.
قنات 2 طبقه اردستان که ساخت آن را به دوران قبل از اسلام نسبت داده اند در محله مون این شهر قرار دارد.
این اثر تاریخی که در سال 82 با شماره 9023 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است ، پس از ارزیابی یونسکو در شهریور سال 1394، سرانجام در تیر ماه سال 1395در فهرست جهانی یونسکو ثبت آثار جهانی شد.
شهرستان اردستان با 67 اثرثبت شده ملی، یک اثر ثبت جهانی (قنات 2 طبقه) و 2 بافت تاریخی زواره و مهاباد و سه کمپ کویرنوردی با 43 هزار نفر جمعیت در 118کیلومتری شمال مرکز استان اصفهان قرار دارد.
7431/6136 خبرنگار: رحمت الله عامری نیا – انتشار دهنده : عمادیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *