بطحایی مناسب ترین فرد برای اجرای طرح رتبه بندی معلمان استفرهاد تجری در جلسه علنی امروز (سه شنبه) و در موافقت با انتخاب سید محمد بطحایی به عنوان وزیر آموزش و پرورش پیشنهادی دولت دوازدهم اظهار داشت: بطحائی به واسطه اینکه معاون دبیرکل شورای آموزش و پرورش بوده و نقش اساسی در تدوین این نظام رتبه بندی داشته است بهترین فرد برای تداوم این طرح است.
نماینده مردم ایلام در مجلس ابتدا در مورد مشکلات وزارت آموزش و پرورش به مواردی اشاره کرد و سپس توانمندی های وزیر پیشنهادی را وصف کرد.
تجری اظهار داشت: اولویت نبودن آموزش و پرورش در برنامه ریزی های دولت از جمله مشکلات به شمار می رود این وزارتخانه به سبب اینکه غرق در مشکلات عدیده ای است شاید نتواند یک برنامه ریزی مدون و مستمری را پیگیری کند و نتواند افقی را برای توسعه آموزش و پرورش و رفع مشکلات معیشت، توسعه فضاهای آموزشی ، تمرکز بر مدارس و ارتقای آموزش کشور، ترسیم کند.
او افزود: حق التدریسی ها به عنوان نیروهای تحمیلی که هر چند وقت یک بار به وزارت آموزش و پرورش به صورت اضطرار برای جلوگیری از تضییع حقوق این افراد، بدون توجه به تخصص و دانش آنان جذب می شوند و در بسیاری از جاها، فرد حقوق می گیرد اما کارایی ندارد، از جمله ضعف در ساختار پذیرش نیروی انسانی این وزارتخانه است.
عضو کمیسیون اصل 90 مجلس یادآور شد: نداشتن آمار واقعی از نیازهای آموزشی کشور و مطالبی از این دست نیز از جمله دیگر مشکلات وزارت آموزش و پرورش به شمار می رود.
تجری تصریح کرد: راهکارهایی هست، یکی عزم ملی برای حل مشکلات اعم از دولت، مجلس، قوه قضاییه و سایر دستگاه ها. وزیری که جامع الاطراف، دردشناس و برگرفته از این حوزه باشد و خود مراحل پله به پله مدیریتی در این حوزه را طی کرده باشد؛ می تواند آسیب شناسی صحیح و نگاهی منطبق به واقعیت نسبت به چالش ها، ضعف ها، قوت ها داشته باشد و پیشنهادات خاصی را برای سامان بخشی ارائه کند.
وی افزود: امروز اجرای دقیق سند بنیادین تحول آموزش و پرورش به عنوان دغدغه جامعه فرهنگی کشور و بزرگان نظام است و پرداختن به این مهم میسر نیست مگر اینکه فردی در راس وزارت آموزش و پرورش قرار گیرد که به امورات اشراف کامل داشته باشد.
تجری خاطرنشان کرد: مدیریت دانشگاه فرهنگیان یکی دیگر از مشکلات است که متاسفانه طی چند سال گذشته به صورت سرپرست اداره می شود و یک مدیر قاطعی نیامده که وضعیت را ساماندهی کند.
وی در مورد ویژگی های وزیر پیشنهادی وزارت آموزش و پرورش نیز اظهار داشت: بطحائی کارنامه موفقی در گذشته در حوزه هایی همچون سامان بخشی سیستم حقوق و دستمزد کارکنان رسمی، قراردادی و حق التدریسی داشته است که در زمان معاونت (بطحایی ) در پشتیبانی و منابع انسانی وزارت آموزش و پرورش انجام شده است.
وی ادامه داد: بحث بومی گزینی نیروی انسانی در دانشگاه فرهنگیان که از سال آینده شاهد ورود آنان خواهیم بود از دیگر توانمندی های بطحایی به شمار می رود.
به گزارش ایرنا رئیس جمهوری در جلسه صبح امروز بررسی اصول و خط مشی دولت دوازدهم و روند رای اعتماد مجلس به وزیران پیشنهادی در مورد سید محمد بطحایی اظهار داشت: وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش در سند تحول بنیادین زحمات بسیاری کشید و در ماه‌‌ های گذشته در سمت معاونت توسعه مدیریت آموزش خدمت می‌ کردند و در ماه ‌های اخیر رییس مرکز ملی راهبردی برنامه و بودجه بود.
وی ادامه داد: مهمترین و بزرگترین وزارتخانه آموزش و پرورش است؛ هر چه در این زمینه کار کنیم و برای آن سرمایه ‌گذاری کنیم، نتیجه بهتری برای کشور و فرزندان خواهد بود.
بر پایه این گزارش، سید محمد بطحایی در صورت اخذ رای اعتماد از مجلس شورای اسلامی به جای فخرالدین احمدی دانش آشتیانی سکان هدایت وزارت آموزش و پرورش را به دست خواهد گرفت.
بطحایی متولد 1342 که ۱۳۶۰ دیپلم خود را در رشته علوم تجربی از دبیرستان دهخدا کرج گرفت و در سال ۱۳۶۱ مصادف با انقلاب فرهنگی وارد اولین دوره مراکز تربیت معلم شهید رجایی شد و در مهرماه سال ۶۲ خدمتش را در آموزش و پرورش شروع کرد.
وی در زمان سرپرستی علی‌اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش در دولت یازدهم ابتدا به عنوان مشاور امور برنامه‌ریزی و هماهنگی وزیر منصوب شد و سه روز بعد از اخذ رای اعتماد فانی از مجلس در آبان سال 92 از سوی او به عنوان مدیرکل دفتر وزارتی انتخاب شد.
بطحایی 11 تیرماه 93 به عنوان سرپرست معاونت پشتیبانی و توسعه مدیریت وزارت آموزش و پرورش منصوب شد و در نهایت اول مردادماه 93 توانست حکم سرپرستی اش را تبدیل به معاونت کند.
وی همچنین در 28 مهرماه 1395 پس از کنار رفتن فانی از پست وزارت آموزش و پرورش با حفظ سمت و با حکم رییس جمهوری به عنوان سرپرست این وزارتخانه تا زمان وزارت دانش آشتیانی منصوب شد.
او سالها معاون دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش مهم ترین نهاد قانون گذاری در وزارتخانه بوده و همچنین معاونت برنامه ریزی و نظارت در دفتر ستادی، مسئولیت مرکز آموزش در سرپرستی مدارس خارج از کشور، مدیریت واحدهای آموزشی، معلمی٬ دبیری و امور تربیتی را نیز در کارنامه خود دارد.
بطحایی همچنین تجربه تدریس درس های روش تحقیق٬ مدیریت٬ سنجش و ارزشیابی در دوره های آموزش عالی را دارد.
فراهنگ**9187**1823
خبرنگار: حمیدرضا بازگشا ** انتشار: طاهره نبی اللهیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *