بدترین شکنجه بی خبری استبه گزارش ایرنا، سردار محمدرضا حسنی سعدی که خود سه هزار روز در اسارت نیروهای عراقی بوده و در اسارت دشمن خبر شهادت 2 برادرش جواد و حسن را شنیده از خاطرات خود می گوید.
*مخابره اخبار توسط یک رادیو از آسایشگاه
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان کرمان گفت: در دوران اسارت یک رادیو داشتیم که از طریق آن اخبار 24 ساعته جمهوری اسلامی را از ایستگاه رادیویی تبریز می گرفتیم سپس اخبار را در 20 نسخه تکثیر کرده و به آسایشگاه ها مخابره می کردیم.
وی افزود: اسیران ایرانی با وجود خبرهای لحظه به لحظه ای که از ایران و سایر نقاط جهان داشتند بروز بودند و در جریان ریزترین مسائل و تحولات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و نظامی کشور که از طریق ایستگاه رادیویی تبریز گرفته می شد قرار داشتند.
سردار حسنی سعدی عنوان کرد: پیام ها، سخنرانی ها، گزارشات انتخابات، انتخاب مقام معظم رهبری پس از رحلت امام (ره)، آیین وداع با امام خمینی، بیعت مردم با رهبر معظم انقلاب و گزارش رادیویی فوتبال پس از دریافت از رادیو در آسایشگاه ها از جمله اخباری بود که برای سایر اسرا تکثیر می کردم.
وی با بیان اینکه آلمانی ها فیلمی ساخته بودند که در آن اسیران آلمانی سرود کشور خود را از رادیویی در اردوگاه شنیده بودند و بعد از بازگشت به کشورشان آن سرود را با هم خواندند گفت: آزادگان ایرانی چندین سال اخبار، سرود جمهوری اسلامی و صدای کشور را از طریق رادیو در کشور عراق گوش کرده و به اردوگاه ها مخابره می کردند در حالی که این امر مورد توجه قرار نگرفته است.
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان کرمان افزود: یکی از شیرین ترین فعالیت ها این بود که به دور از چشم دشمن از مسائل داخلی کشور آگاه بودیم.
** در رویایی صادقه دیدم که 120 روز دیگر آزاد می شویم
وی با بیان اینکه به همراه یکهزار و 946 نفر اسیر ایرانی در اردوگاه بودیم گفت: پس از اتمام جنگ در رویایی صادقه دستی پر از بادام را دیدم.
وی ادامه داد: آن فرد که فقط دستش را می دیدم یکی یکی بادام ها را کف دست من گذاشت و گفت بشمار، در عالم رویا دیدم 120 بادام را به من داد.
سردار حسنی سعدی گفت: فردای آن روز به سایر اسرا گفتم ما 120 روز دیگر آزاد می شویم.
وی افزود: در مقابل انکار همرزمان خود یقین داشتم که در این روز آزاد می شویم روزها گذشت و سرانجام یکی از همرزمانم به داخل اردوگاه آمد و گفت الان رادیوهای اردوگاه اعلام کردند اسرا بزودی آزاد می شوند و ما دقیقا در همان 120 روز آزاد شدیم.
** اسارت 10 ساله سرلشکر لشکری
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان کرمان با بیان اینکه سرلشکر حسین لشکری 120 ماموریت هوایی انجام داده بود اظهار کرد: حسین 18 سال و به عبارتی 6 هزار و 410 روز در اسارت عراق بود و از این مدت 10 سال در یک سلول بود.
وی گفت: سلولی که سرلشکر لشکری در آن بود 180 در 260 سانتیمتر بود ولی همواره از او شنیدم احساس می کردم که در قصری زندگی می کنم.
وی ادامه داد: حسین از تنهایی برای نجوا با خدا استفاده می کرد و نیرو می گرفت.
سردار حسنی سعدی با بیان اینکه پس از آزادی از اسارت فرزند چهار ماهه حسین به دانشجوی ترم نخست دندانپزشکی تبدیل شده بود افزود: سرلشکر لشکری به دلیل شکنجه های فراوان یک موی سیاه و دندانی سالم نداشت.
وی خاطرنشان کرد: صلیب سرخ برای پناهندگی وی پیشنهاداتی داد ولی او این پیشنهاد را رد کرد و شهادت را به اسارت ترجیح داد و سرانجام در 19 مردادماه 88 بر اثر شدت جراحات شهید شد.
** شهسواری قهرمانی که با دستان بسته، فریاد مرگ بر صدام سر داد
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان کرمان گفت: محمد شهسواری از رزمندگانی است که با دست بسته جلوی تمام خبرنگاران و نیروهای دشمن فریاد مرگ بر صدام ضد اسلام را سر داد که امروز قهرمان و افتخاری برای کشور شده است.
** سه ساعت و نیم شکنجه شاهپسندی
سردار حسنی سعدی اظهار کرد: امیرهوشنگ شاهپسندی یکی از آزادگان و بازنشسته استانداری کرمان بود که در سن 16 سالگی سه ساعت و نیم شکنجه شد.
وی با بیان اینکه یکی از شکنجه های شاهپسندی گذاشتن اتوی داغ بر بدن بود گفت: یک پای وی سوخته و ذغال شده بود و مدت ها گوشت اضافه می آورد، وی مدت ها روی دست راه می رفت و چندین ماه خونریزی معده داشت به علت مقاومت زیاد فرمانده عراقی از وی به امیر مافوق بشر یاد می کرد.
** احمدی اسیر 10 ساله
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان کرمان عنوان کرد: علیرضا احمدی دیگر آزاده ایرانی فقط 10 سال سن داشت که با پدرش به جبهه آمده بود و به رزمندگان کمک می کرد.
وی ادامه داد: احمدی را پس از اسارت به کاخ صدام بردند و سن کم وی موجب بهت و حیرت خبرنگاران شد.
وی گفت: احمدی در پاسخ به خبرنگارانی که می خواستند برایش اسباب بازی بیاورند پاسخ داد برایم قرآن بیاورید.
** رد درخواست مصاحبه خبرنگار به علت نداشتن حجاب
سردار حسنی سعدی بیان کرد: نصیر عشارما خبرنگار هندی در اردوگاه الانبار به آزاده مهدی طاهانیان پیشنهاد مصاحبه داده بود و این خبرنگار در مقابل انکار فرمانده عراقی مصمم به مصاحبه با این آزاده بود ولی مهدی طاهانیان به علت نداشتن حجاب درخواست وی را رد می کند و این خبرنگار پس از رعایت حجاب با وی مصاحبه کرد.
وی ادامه داد: خبرنگار به دروغ گفته بود که اطلاع داریم که آیت الله خمینی (ره) فرمودند که شما از رزمندگان ما نیستید و مهدی طاهانیان در پاسخ گفت، اولا که ایشان چنین صحبتی را مطرح نمی کنند اما اگر امام ما فرمودند پس حرفشان صحیح است زیرا ایشان فرمانده تمام مردم ایران است و تمام آسایشگاه در بهت این پاسخ سکوت کردند.
** تشکیل یک جمهوری اسلامی کوچک توسط اسرای ایرانی در عراق
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان کرمان با اشاره به نظم و تشکیلات آزادگان ایرانی در دوران اسارت گفت: صلیب سرخ در این رابطه از اسیران ایرانی به عنوان جمهوری اسلامی کوچک بدون پرچم در کشور عراق یاد می کند.
وی افزود: نماینده صلیب سرخ حاضر به خرید اطلاعات آزادگان شد اما اسرا رنج اسارت را کشیدند اما هیچ اطلاعاتی به صلیب سرخ ندادند.
** افسر عراقی تحت تاثیر آزاده ایرانی
سردار حسنی سعدی تصریح کرد: افسر بعثی به حدی تحت تاثیر ابوترابی آزاده ایرانی قرار گرفت که از حزب بعث خارج شد و به سوریه رفت و در زمره شهدای مدافع حرم شهید شد.
وی ادامه داد: این افسر وقتی برخورد ابوترابی را دید زندگیش متحول شد و تمام مشورت و درد دل خود را به ابوترابی می گفت.
** 18 نفر از شخصیت های کتاب آن 23 نفر کرمانی هستند
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان کرمان با بیان اینکه پایی که جا ماند، من زنده ام و آن 23 نفر از کتاب های نوشته شده به قلم آزادگان کرمانی است گفت: 18 نفر از آن 23 نفر کرمانی هستند.
وی افزود: 23 آزاده ایرانی زمانی که به ملاقات صدام می رفتند تصمیم به کشتن و یا تحقیر وی گرفتند و این افراد از افتخاراتی هستند که فرهنگ ما را تشکیل می دهند.
سردار حسنی سعدی بیان کرد: دفاع، دشمن ستیزی و وفاداری به امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب و نظام جمهوری اسلامی از اعتقادات و باورهای ما است.
** 1011 شهید ایرانی در گلزار شهدای کرمان
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان کرمان اضافه کرد: یکهزار و 11 شهید در گلزار شهدای شهر کرمان آرمیده اند.
وی ادامه داد: سه شهید مدافع حرم، 47 شهید سادات، 11 روحانی طلبه، سه خلبان، 16 معلم، 126 دانش آموز، 69 شهید غدیر، 62 شهید ناجا، هفت راننده، سه شهید ترور، چهار شهید انقلاب، 54 شهید ارتش، 400 پایدار رسمی و یک شهید عراقی در بین این شهدا وجود دارد.
محمدرضا حسنی سعدی از اسیران و جانباز ایرانی در دوران دفاع مقدس است و از وی کتاب های سه هزار روز اسارت و رادیو به چاپ رسیده است.
در بازدید مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان کرمان از خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز استان کرمان همچنین روابط بین 2 دستگاه و زمینه همکاری آینده مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
خبرنگار: حامد سالاری ** انتشار دهنده: نجمه حسنی*
7420/3029انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *