اولین نشان عکاس سال مطبوعاتی ایران به 7 برگزیده اعطا می شودبه گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی ایرنا، حمید فروتن روز سه شنبه در نشست خبری اولین دوره اعطای نشان عکاس سال مطبوعاتی ایران اظهار داشت: حدود 17 سال از تاسیس انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی می گذرد و اعضای هیات موسس انجمن در اولین دوره اعطای نشان عکاس سال مطبوعاتی، این نشان را به حسین پرتوی، کاوه گلستان و بهمن جلالی به 6 عکاس و یک روزنامه اهدا خواهند کرد.
وی ادامه داد: سال گذشته، گردهمایی انجمن صنفی عکاسان مطبوعات برگزار شد و امسال تصمیم گرفتیم به جای گردهمایی، مراسم اعطای نشان را داشته باشیم و آن را در سالهای آینده، ادامه دهیم چون وظیفه انجمن صنفی عکاسان، دفاع از منافع حقوقی، قضایی، اجتماعی و حرفه ای عکاسان است.
فروتن خاطرنشان کرد: در روند انتخاب عکاسان برتر، 36 نفر از استادان در حوزه های عکاسی و علوم ارتباطات و عکاسان حرفه ای در قالب هیات داوران، 7 نشان را به 7 بخش از میان عکاسان حرفه ای اختصاص دادند.
وی با اشاره به اینکه شاخص انتخاب عکاس برتر، داشتن اخلاق حرفه ای بود، افزود: جریان سازی، حضور مداوم و شاخص های دیگر در انتخاب این نشان تاثیرگذار بود که در هر 7 بخش، کمیته ای مستقل شاخص ها را تعیین کردند.
این هنرمند عکاس گفت: بخش های خبری، مستند اجتماعی و ورزشی را می توان جزء بخشهای اصلی این رویداد برشمرد، همچنین در بخش زنان، عکاسان زن، عکاسان استانی و پیشگامان (پیشکسوتانی که بازنشسته شده اند ولی همچنان عکاسی می کنند) به علت توجه جدی تر و ویژه تر به این بخش ها مطرح شدند.
وی با اشاره به بخش هفتم این نشان گفت: هفتمین نشان به روزنامه برتر در بخش عکس تعلق خواهد گرفت که شاخص های رتبه بندی روزنامه های سراسری را با مشورت استادان این حوزه انجام شد و بعد از داوری شاخص ها، 180 روزنامه در 4 نسخه، امتیاز و رتبه بندی کردیم.
فروتن با اشاره به اینکه 700 نمونه کار از میان 180 روزنامه، رتبه بندی شدند افزود: شاخص های انتخاب هیات داوران در این بخش، اندازه عکس، کیفیت، تعداد صفحات اختصاص داده شده روزنامه به عکس، شناسنامه دار بودن، استفاده از عکس های خبری و جریان سازی از طریق عکس انجام شده است.
وی زمان برگزاری آیین اعطای نشان عکاس سال مطبوعاتی را 28 مردادماه در خانه هنرمندان ذکر کرد و گفت: همزمان با این مراسم، سایت انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران رونمایی و از خانواده های علیرضا سلطانی و وحید سهرابی قدردانی خواهد شد و اعطای 7 نشان و تجلیل از 5 پیشکسوت عکاسی از دیگر برنامه های این روز است.
فراهنگ**9338**1055**
خبرنگار:صدیقه بهارلو**انتشار: زینب کارگرانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *