امکان آموزش متناسب با شرایط، برای افراد کم سواد و بیسواد جامعه فراهم شودبه گزارش خبرنگار ایرنا، علی باقرزاده روز سه شنبه در نشست شورای پشتیبانی سوادآموزی استان کردستان در سنندج اظهار کرد: باید شرایطی فراهم شود هرکسی که کم سواد و یا بیسواد است امکان آموزش متناسب با شرایط خود را داشته باشد و زمینه های لازم برای این مهم در جامعه فراهم شود.
وی با تاکید بر اینکه در کنار مقوله آموزش، عناصر دیگر زندگی این افراد نیز مورد توجه قرار گیرد، افزود: کارشناسان معتقدند اگر سواد خواندن و نوشتن در جامعه اتفاق نیفتد امکان ساری و جاری کردن سایر ابعاد سواد نیز کم خواهد شد.
رئیس سازمان نهضت سوادآموزی کشور با بیان اینکه امروز هدف از خواندن و نوشتن صرفا سواد آموزی نیست گفت: امروزه هدف از سواد بهبود زندگی بوده و خواندن و نوشتن ابزاری برای تجربه زندگی بهتر است.
وی با اشاره به اینکه اقتصاددانان بر این عقیده هستند که بی سوادی پیچ هرز توسعه است بر اراده ملی در این راستا تاکید کرد و افزود: بدون شک اگر رفع معضل بیسوادی به یک اراده ملی تبدیل شود در کوتاه مدت موفقیتی بزرگ در این زمینه حاصل خواهد شد.
باقرزاده در ادامه با تاکید بر اینکه ثبت نام در دوره های سوادآموزی منوط به محرز بودن بیسوادی افراد است گفت: بدون شک
به دلیل کمبود منابع مالی نمی توان هرکس که مدعی بیسوادی شد را در این دوره ها ثبت نام کرد و لازم است بیسوادی فرد محرز شود.
وی اظهار کرد: هرکسی که دارای مدرک پنجم ابتدایی در نظام آموزشی بوده و همچنین کسی که در مدارس دانش آموز باشد نمی تواند در این دوره ها ثبت نام کند.
معاون وزیر آموزش و پرورش در ادامه اظهار کرد: براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 95، یک و نیم میلیون نفر از آمار بی سوادان کاهش یافته است و 2.85 درصد نرخ باسوادی افزایش یافته است که این آمار ، 14 برابر مدت مشابه در سال های 85 تا90 است.
وی افزود: میانگین نرخ مبانی رشد باسوادی در سال های 2000 تا 2015 در دنیا، تنها یک درصد بوده است، بنابراین 2.85 درصد رشد باسوادی دستاورد مهمی برای جمهوری اسلامی ایران است.
رئیس سازمان نهضت سوادآموزی کشور با اشاره به اینکه در استان کردستان اقدامات بسیار خوبی در راستای سوادآموزی انجام شده است افزود: در رنج سنی 10 تا 29 سال در پنج سال گذشته کردستان 10 پله بالاتر آمده و از رتبه 18 به رتبه هشتم ارتقا پیدا کرده است.
در سال تحصیلی گذشته 275 هزار دانش آموز کردستانی در سه هزار و 700 مدرسه و 14 هزار کلاس درس مشغول به تحصیل بودند.
**خبرنگار: افسانه گلباغی**انتشاردهنده: امید بهمنی
7348/6108انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *