اجرای ارکستری به یاد پروفسور حسابی در تالار رودکیعلیرضا شفقی نژاد روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار موسیقی ایرنا افزود: این کنسرت با اجرای یکی از متن های کرال سمفونی اثری از موتزارت،‌ همچنین قطعات کلاسیک و آثاری از لوریس چکناواریان اجرا می‌شود.
وی با بیان اینکه در این اجرا نوازنده پیانو آلوین آوانسیان به مدیریت افسانه جابری به هنرنمایی می‌پردازند، اظهار داشت: این کنسرت ساعت 20 و 30 دقیقه روی صحنه می‌رود.
به گفته شفقی نژاد، گلاره وزیری زاده (سوپرانو)، آلتو سایه صدیقی (آلتو)، یاشار احمدی (تنور)، حمید خسسرو شاهی (باس) از جمله اعضای این گروه هستند.
رهبر گروه کر و ارکستر فیلارمونیک ایران توضیح داد: این کنسرت ادای دین من و گروهم به پروفسور حسابی است. مرحوم پروفسور حسابی از بستگان پدری من هستند و همانطور که می دانید 12 شهریور سالروز درگذشت این دانشمند برجسته ایرانی است، بنابراین تصمیم گرفتیم نخستین اجرای سال 96 برای برای گرامیداشت یاد او باشد.
وی با یادآوری این نکته که پروفسور حسابی از مفاخر و شخصیت های علمی، فرهنگی وهنری ایران است، اضافه کرد: وی چهار ساز ویولون، آکاردئون، هارمونیکا و پیانو را به صورت خود آموز و بدون معلم می نواخت و نت هایی را که نوشته نیز در موزه پروفسور حسابی موجود است.
رهبر گروه کر و ارکستر فیلارمونیک ایران ادامه داد: پروفسور حسابی از مفاخر ایرانی است، انیشتین از او خواسته بود که خارج از کشور بماند تا با هم کار کنند اما پروفسور گفته بود می خواهد به کشور خود بازگردد و فعالیت خود را در ایران ادامه دهد.
فراهنگ ** 9012 ** خبرنگار: زهرا امیری * انتشار: امید غیاثوندانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *